0

Velika pobjeda Estonije, Španci i Nijemci rutinski

Tri reprezentacije sa savršenom statistikom u kvalifikacijama za Evropsko nogometno prvenstvo 2012. godine su i dalje Španija, Njemačka i Holandija.

Razlika je samo u tome što su Njemačka i Holadnija pobijedili devet, a Španija sedam puta. Nijemci i Španija su ovog petka slavili u Turskoj (3-1), odnosno Češkoj (2-0), dok je Holandija bila neočekivano milostiva prema Moldaviji koju su pobijedili na svom travnjaku 1-0.

No, te tri reprezentacije su toliko moćne u ovom trenutku u evropskom nogometu da mogu dozvoliti i sasvim prosječne predstave za lake pobjede.

Njemačka je u Istanbulu igrala na kontre i na kraju Hiddinkove izabranike slomila s 3-1. Mario Gomez i Thomas Muller su u 35. i 66. minuti sjajno reagirali i okrunili polukontre pogocima, a Turcima je stvarno malo značilo što su imali veći posjed lopte i konstantno "pleli" mrežu oko Manuela Neuera. Na kraju su samo radovali u 79. minuti kada je Balta pogodio njemačku mrežu, ali se to ispostavio samo kao počasni pogodak.

Španija je u Pragu pobijedila Češku 2-0, a sve je bilo gotovo nakon samo dvadesetak minuta. Pogodili su Mata u 7. i Xabi Alonso u 23. minuti. Nemoćna Češka je bila posve inferiorna svjetskom i evropskom prvaku. Sijevnula je s njihove strane tek poneka kontra, a priča je po njih praktički završila u 70. minuti kada je Hubschman dobio crveni karton. Otad pa do kraja češki nogometaši se praktično nisu sastali s loptom.

Nijemci i Španci su ranije osigurali plasman na Euro, a u petak je to učinila Nizozemska. S 1-0 su pobijedili Moldaviju, a jedini je strijelac bio Klaas-Jan Huntelaar koji je ujedno postigao već 11 pogodak u kvalifikacijama (u sedam utakmica). Najbolji je strijelac eurokvalifikacija.

Iznimno zanimljiva je grupa C u kojoj je Italija već ranije osigurala prvo mjesto. No, traje borba za drugo mjesto, a u petak je "kiksala" Srbija, ako se tako može okarakterizirati rezultat 1-1 u Beogradu protiv Italije. Na tom ogledu je već u 1. minuti za Italiju pogodio Marchisio, igrač Juventusa, koji je prije samo šest dana dao dva pogotka u derbiju Serije A Juventusa i Milana (2-0).

No, taj remi je iskoristila Estonija koja je pobijedila Sjevernu Irsku u gostima 2-1, te sada Estonija na drugom mjestu ima bod više od Srbije. Vasiljev je dao oba pogotka za Estoniju, no ta je reprezentacija svoje odradila u kvalifikacijama. Oni sada moraju čekati rezultat utakmice Slovenije i Srbije u utorak. Svaki rezultat osim pobjede Srbije Estonce ostavlja na mjestu do Italije, ali treba reći da Slovencima, pak, taj susret nema nikakvog pravog rezultatskog značaja.  Kvalifikacije za Euro 2012., 9. kolo:

Grupa A:

Azerbejdžan - Austrija 1-4 (Nadirov 73 / Ivaschitz 34, Janko 52, 62, Junuzović 90+1) Turska - Njemačka 1-3 (Balta 79 / Gomez 35, Muller 66, Schweinsteiger 86-11m) Belgija - Kazahstan 4-1 (Simons 40-11m, Hazard 43, Kompany 49, Ogunjimi 84 / Nurdauletov 86-11m)

Redoslijed: 1. Njemačka 27, 2. Belgija 15, 3. Turska 14, , 4. Austrija 11, 5. Azerbejdžan 7, 6. Kazahstan 3.

Grupa B:

Armenija - Makedonija 4-1 (Pizzelli 28, Mhitarjan 34, Gazarjan 69, Sarkisov 90+1 / Šikov 86) Slovačka - Rusija 0-1 (Džagoev 71)

Redoslijed: 1. Rusija 20, 2. Armenija 17, 3. Irska 15 (-1), 4. Slovačka 14, 5. Makedonija 7, 6. Andora 0 (-1)

Grupa C:

Srbija - Italija 1-1 (Ivanović 26/ Marchisio 1)

Sjeverna Irska - Estonija 1-2 (Davis 22 / Vasiljev 77-11m, 84)

Redoslijed: 1. Italija 25 (-1), 2. Estonija 16, 3. Srbija 15 (-1), 4. Slovenija 11 (-1), 5. Sjeverna Irska 9 (-1), 6. Farski otoci 4.

Grupa E:

Finska - Švedska 1-2 (Toivio 3 / Larsson 8, Olsson 52) Holandija - Moldavija 1-0 (Huntelaar 40)

Redoslijed: 1. Holandija 27, 2. Švedska 21, 3. Mađarska 18, 4. Finska 9, 5. Moldavija 6, 6. San Marino 0.