Serie A
0

Udinese u Ligi prvaka, Lazio i Roma u Evropskoj ligi

U posljednjem, 38. kolu talijanskog nogometnog prvenstva Udinese je izborio nastup u kvalifikacijama za Ligu prvaka sljedeće sezone odigravši na svom stadionu Friuli 0-0 s prvakom Milanom.

Uoči posljednjeg kola jedina nepoznanica u prvenstvu bila je tko će između Lazija i Udinesea osvojiti četvrto mjesto koje vodi u LP, budući je Milan već ranije osigurao naslov, Inter i Napoli izravni plasman u elitno klupsko nogometno takmičenje, dok su se Sampdoria, Brescia i Bari već oprostili od prve lige.

Udineseu je bio dovoljan i remi za osiguranje četvrte pozicije jer je u slučaju istog broja bodova kao i Lazio imao bolju gol-razliku. Na kraju je sastav iz Udina dominirao protiv Milana, ali nije uspio zatresti mrežu ponajprije zahvaljujući igraču susreta, rezervnom golmanu "rossonera" Marcu Ameliji, koji je odbranio nekoliko stopostotnih prilika, kao i jedanaesterac iz 74. minute koji je izveo Antonio Di Natale.

Nakon posljednjeg sudijskog zvižduka stadion Friuli eruptirao je od oduševljenja jer će Udinese imati priliku izboriti LP prvi put nakon sezone 2005/06.

Lazio je slavio na gostovanju kod Leccea 4-2, ali malo je to rimskom sastavu značilo budući je ostao milimetar kratak od željenog cilja. Na susretu se istakao argentinski napadač Mauro Zarate s dva postignuta gola. Šesto mjesto koje također vodi u Evropsku ligu potvrdila je Roma domaćim trijumfom nad Samdporijom 3-1. Povela je Samdoria sumnjivim (ofsajd, op.a.) golom Danielea Manninija iz 26. minute, ali su "giallorossi" došli do preokreta preko Francesca Tottija, Mirka Vučinića i Marca Borriella.

Od ostalih utakmica spomenimo da se Bari od Serie A oprostio uvjerljivom 4-0 pobjedom na gostovanju kod Bologne, uz hat-trick Francesca Grandolfa (19), koji je prvi put zaigrao jednu prvenstvenu utakmicu od prve minute.

Serie A, 38. kolo:

Bologna – Bari 0-4 (Grandolfo 28, 47, 54, Huseklepp 78) Brescia – Fiorentina 2-2 (Eder 19, Accardi 88 / Vargas 2, Cerci 75) Cagliari – Parma 1-1 (Feltscher 54-ag / Božinov 34) Genoa – Cesena 3-2 (Flores 6, 17, Palacio 45 / Bogdani 49-11m, Jimenez 86) Inter – Catania 3-1 (Pazzini 15, 48, Nagatomo 63 / Ledesma 66) Palermo – Chievo 1-3 (Nocerino 15 / Pellisier 41, Constant 67, Pulzetti 80) Roma – Sampdoria 3-1 (Totti 30, Vučinić 70, Borriello 86 / Mannini 26) Juventus – Napoli 2-2 (Chiellini 27, Matri 84 / Maggio 22, Lucarelli 70) Lecce – Lazio 2-4 (Coppola 33, Piatti 41 / Rocchi 6, Zarate 35, 54-11m, Vives 62-ag) Udinese – Milan 0-0

1. Milan 38 24 10 4 65-24 +41 82
  2. Inter 38 23 7 8 69-42 +27 76
  3. Napoli 38 21 7 10 59-39 +20 70
  4.  Udinese 38	20	6	12	65-43	+22	66

5. Lazio 38 20 6 12 55-39 +16 66
  6. Roma 38 18 9 11 59-52 +7 63
  7.  Juventus		38	15	13	10	57-47	+10	58

8. Palermo 38 17 5 16 58-63 -5 56