15

Šveđani stigli vodstvo Njemačke od čak 4:0

Podvig Šveđana u Berlinu
Nevjerojatnu su utakmicu punu golova odigrali Njemačka i Švedska na Olimpijskom stadionu u Berlinu u sklopu kvalifikacijske grupe C za plasman na SP-u Brazilu. Završilo je 4-4 iako je Njemačka vodila 4-0.

Nakon 55 minuta igre i gola Mesuta Özila izabranici Joachima Löwa su vodili 4-0, te se činilo da je susret riješen rezultatske neizvjesnosti. No, Šveđani potom zabijaju tri gola u razmaku od samo 15 minuta i dolaze na gol minusa 15-ak minuta prije kraja, a u trećoj minuti sudijske nadoknade Rasmus Elm donosi im jedan bod iz poluvoleja.

Miroslav Klose zabio je dva gola za Njemačku i približio se vječitom njemačkom rekorderu Gerdu Mülleru na samo gol zaostatka (67-68), a među strijelce "elfa" upisao se i stoper Arsenala Per Mertesacker. Kloseu je za pogotke asistirao Marco Reus.

Prvi je za Šveđane mrežu Manuela Neuera načeo Zlatan Ibrahimović glavom u 62. minuti, a potom su zabili i Mikael Lustig i Johan Elmander. Ono što posebno ide na dušu Neuera je drugi gol Lustiga koji je zabijen skroz iskosa s desne strane.

Njemačkoj je ovo prvi put u historiji (u 5 utakmica) da vodstvo od 4 gola razlike u susretu nije pretvorila u pobjedu.

U preostaloj utakmici grupe C Austrija je s uvjerljivih 4-0 u Beču savladala Kazahstan i došla do prvog troboda u ovom kvalifikacijskom ciklusu. Dva je gola za Austriju zabio Marc Janko, a po jedan David Alaba i Martin Harnik.

U grupi C Italija je na San Siru u Milanu s 3-1 savladala Dansku iako je od 46. minute igrala bez isključenog Pabla Osvalda. Zabili su za "azzurre" Ricardo Montolivo, Daniele de Rossi i Mario Balotelli, dok je za Dance poentirao William Kvist.

Italija je sada neporažena u posljednje 34 kvalifikacijske utakmice za SP ili Euro, pri čemu je ostvarila 27 pobjeda uz 7 remija. Kažimo i da je Balotelli gol zabio u trenucima dok su Talijani igrali s igračem manje, a bio mu je to peti gol u 15. nastupu za reprezentaciju u prvom nastupu od finala Eura u Ukrajini i Poljskoj.

U grupi D Mađarska je ostvarila treću pobjedu savladavši u Budimpešti Tursku 3-1 i probila se na drugo mjesto grupe s tri boda manje od stopostotne Holandije.

U grupi E Albanija je golom Odisea Roshija u Tirani s 1-0 savladala Sloveniju, dok je Švicarska slavila na gostovanju kod Islanda na Reykjaviku 2-0 golovima Tranquilla Barnette i Marija Gavranovića.

Grčka je u grupi G s minimalnih 1-0 slavila na gostovanju kod Slovačke u Bratislavi, a jedini je gol zabio Dimitris Salpingidis.

Kvalifikacije za SP:

Grupa B

Italija - Danska 3-1 (Montolivo 33, De Rossi 37, Balotelli 54 / Kvist 45) Češka - Bugarska 0-0

Tabela: 1. Italija 7 bodova (3 utakmice), 2. Bugarska 6 (4), 3. Češka 5 (3), 4. Armenija 3 (3), 5. Danska 2 (2), 6. Malta 0 (3)

Grupa C:

Njemačka - Švedska 4-4 (Klose 8, 15, Mertesacker 39, Özil 56 / Ibrahimović 62, Lustig 64, Elmander 76, Elm 90+3) Austrija - Kazahstan 4-0 (Janko 24, 63, Alaba 71, Harnik 90+3) Farski Otoci - Irska 1-4 (Hansen 68 / Wilson 46, Walters 53, Justinussen 73-ag, O'Dea 88)

Tabela: 1. Njemačka 10 (4 utakmice), 2. Švedska 7 (-1), 3. Irska 6 (-1), 4. Austrija 4 (-1), 5. Kazahstan 1, 6. Ovčji otoci 0 (-1)

Grupa D:

Mađarska - Turska 3-1 (Koman 31, Szalai 50, Gera 57-11m / Erdinc 22) Andora - Estonija 0-1 (Oper 57) Rumunija - Holandija 1-4 (Marica 41 / Lens 9, Indi 29, Van der Vaart 44-11m, Van Persie 86)

Tabela: 1. Holandija12, 2. Mađarska 9, 3. Rumunija 9, 4. Turska 3, 5. Estonija 3, 6. Andora 0

Grupa E:

Albanija - Slovenija 1-0 (Roshi 36) Island - Švicarska 0-2 (Barnetta 66, Gavranović 79) Kipar - Norveška 1-3 (Aloneftis 42 / Hangeland 44, Elyonoussi 81-11m, King 83)

Tabela: 1. Švicarska 10, 2. Norveška 7, 3. Albanija 6, 4. Island 6, 5. Slovenija 3, 6. Cipar 3

Grupa G: Slovačka - Grčka 0-1 (Salpingidis 63) Latvija - Lihtenštajn 2-0 (Bulvitis 29, Gauracs 77) BiH - Litvanija 3-0 (Ibišević 28, Džeko 35, Pjanić 41)

Tabela: 1. BiH 10, 2. Grčka 10, 3. Slovačka 7, 4. Litva 4, 5. Latvija 3, 6. Lihtenštajn 0