{{error}}
Korisničko ime ili e-mail
Lozinka
ili
Facebook prijava


Unesite e-mail:


Sutra u Sankt Peterburgu žrijeb kvalifikacija za SP 2018. u Rusiji

F
24.7.2015. u 13:26
10
17
Sutra u Sankt Peterburgu žrijeb kvalifikacija za SP 2018. u Rusiji
10
Sutra u Sankt Peterburgu žrijeb kvalifikacija za SP 2018. u Rusiji
Žrijeb kvalifkacionih grupa za Svjetsko nogometno prvenstvo 2018. godine u Rusiji biće održan u subotu u Sankt Peterburgu.
U žrijebu će učestvovati 141 država od 206 članica Međunarodne nogometne federacije. Među njima neće biti azijskih država, koje su kvalifikacije ranije počele.

Rusija je domaćin direktno uvrštena kao učesnik SP-a. FIFA je Zimbabve i Indoneziju diskvalifikovala zbog kršenja statuta, dok Gibraltar, koji igra kvalifikacije za Evropsko prvenstvo 2016, nije član FIFA-e.

Evropske reprezentacije bit će podijeljene u sedam jakosnih grupa sa po četiri ekipe, te dvije grupe sa po pet ekipa.

Nosicee grupa FIFA je izbarala na osnovu plasmana na rang listi.

Bosna i Hercegovina je uvrštena u Drugu jakosnu grupu sa selekcijama Slovačke, Austrije, Italije, Švicarske, Češke, Francuske, Islanda i Danske.

Pobjednici grupa direktno će izboriti nastup na SP, dok će osam najboljih drugoplasiranih reprezentacija igrati dodatne kvalifikacije (baraž) za preostala mjesta.

Žrijebom, koji će se obaviti u subotu od 17 sati u Konstantinovoj palati, će rukovoditi generalni sekretar FIFA-e Jerome Valcke. Njemu će pomagati brojne nogometne zvijezde, a najavljeni su Ronaldo, Diego Forlan, Fabio Cannavaro, Samuel Eto'o, Oliver Bierhoff, Aleksander Keržakov, Rinat Dasajev, Predrag Rajković i nekadašnji kapiten ruske reprezentacije Aleksej Smertin, koji je zamijenio Brazilca Hulka.

Jakosne grupe za Evropske kvalifikacije:

Prva grupa: Njemačka Belgija, Holandija, Portugal, Rumunija, Engleska, Vels, Španija;
Druga grupa: Slovačka, Austrija, Italija, Švicarska, Češka, Francuska , Island, Danska, BiH;
Treća grupa: Ukrajina, Škotska, Poljska, Mađarska, Švedska, Albanija, Sjeverna Irska, Srbija, Grčka;
Četvrta grupa: Turska, Slovenija, Izrael, Irska, Norveška, Bugarsdka, Farski Otoci, Crna Gora, Estonija;
Peta grupa: Kipar, Latvija, Armenija, Finska, Bjelorusija, Makedonija, Azerbejdžan, Litvanija, Moldavija;
Šesta grupa: Kazahstan, Luksemburg, Lihtenštajn, Gruzija, Malta, San Marino, Andora.

Email adresa: (nije obavezno)

Tekst ispravke: