Evropska liga, 1/16 finala
0

Štilićev Lech bolji od Brage

Nogometaši kijevskog Dinama trijumfirali su u Istanbulu kod Beşiktaşa 4-1 u srazu prvog kola 1/16 finala Evropske lige. Prvi je gol na utakmici bio djelo hrvatskog reprezentativca Ognjena Vukojevića.

Zabio je 27-godišnji veznjak u 27. minuti nakon kornera. Andrij Ševčenko glavom je prenio loptu s daljnje na bližu stativu, a Vukojević je udarcem iz uklizavanja, na nivou peterca, pospremio loptu u mrežu. Drugi mu je to pogodak ove sezone u Evropskoj ligi. Prvi je zabio bjeloruskom BATE Borisovu, također u gostujućoj 4-1 pobjedi Kijevljana.

Za domaću ekipu, koju s klupe vodi Bernd Schuster, u 37. je minuti izjednačio Portugalac Ricardo Quaresma, no nakon toga su Ševčenko, Yusuff i Gusev donijeli uvjerljivu pobjedu gostima. Ševčenko je u 50. minuti ponovno zabio nakon kornera, ovaj put udracem glavom, da bi šest minuta kasnije obavio najveći dio posla pri trećem pogotku gostiju, onom nigerijskog veznjaka Yussufa.

Zbog namjernog nesportskog prekršaja nad gostujućim igračem Garmašem direktni je crveni karton, premda je žuti imao iz 88. minute, Quaresma zaradio u četvrtoj minuti sudijske nadoknade drugog poluvremena.

Jednako su uvjerljivu gostujuću pobjedu ostvarili nogometaši Ajaxa na gostovanju kod Anderlechta u Bruxellesu. Bilo je 3-0 za goste, a za tim Franka de Boera strijelci su bili Alderweireld, Eriksen i El Hamdaoui.

Villarreal je na napuljskom stadionu San Paolo izvukao remi bez golova na gostovanju kod drugoplasirane ekipe Serije A, dok je Benfica u završnih dvadesetak minuta zaostatak od 0-1 uspjela pretvoriti u 2-1 pobjedu nad Stuttgartom na svom La Luzu.

Lech iz Poznana, našeg Semira Štilića, na svom je travnjaku pobijedio Bragu 1-0. Strijelac jedinog pogotka bio je 23-godišnji latvijeski napadač Artjoms Rudnevs u 72. minuti.

Bio je to njegov peti pogodak u takmičenju ove sezone. Sva je četiri prethodna zabio Juventusu u takmičenju po grupama, od čega tri u torinskom 3-3 remiju.

Za poljski je sastav svih 90 minuta odradio Semir Štilić. Zaradio je žuti karton.

Evropska liga, 1/16 finala, prve utakmice:

Benfica – Stuttgart 2-1 (Cardozo 70, Jara 81 / Harnik 21) BATE Borisov – PSG 2-2 (Bressan 16, Gordejčuk 81 / Erdinç 30, Luyindula 89) Napoli – Villarreal 0-0 Anderlecht – Ajax 0-3 (Alderweireld 32, Eriksen 59, El Hamdaoui 67) Lech – Braga 1-0 (Rudnevs 72)

Beşiktaş – Dinamo Kijev 1-4 (Quaresma 37 / Vukojević 27, Ševčenko 50, Yussuf 56, Gusev 90-11m) Metalist - Bayer 0-4 (Derdiyok 23, Castro 72, Sam 90, 90+2) Rubin Kazan - Twente 0-2 (De Jong 77, Wisgerhof 88)