0

Spektakularan povratak Herthe, Aubameyang startao "hat-trickom"

Nogometaši berlinske Herthe kontranapadima su uništili frankfurtski Eintracht, ovosezonskoga njemačkog predstavnika u Evropskoj ligi, na otvaranju nove bundesligaške sezone.

Slavili su Berlinčani na svom Olimpijskom stadionu spektakularnu 6-1 pobjedu postigavši šest pogodaka na bundesligaškom terenu prvi put nakon decembra 2004. godine, kada su sa 6-0 deklasirali Borussiju iz Mönchengladbacha.

Po dva pogotka za ekipu Josa Luhukaya, povratničku u 1. Bundesligu, zabili su napadač Adrian Ramos i krilni igrač Sami Allagui.

Jednako senzacionalan bundesligaški start doživio je i Pierre-Emerick Aubameyang, napadač dortmundske Borussije i prvi Gabonac u historiji bundesligaškog nogometa. Pojačanje iz Saint-Etiennea debitiralo je u Bundesligi "hat-trickom", pripomogavši Borussijinoj 4-0 pobjedi kod Augsburga.

Zabio je brzonogi 24-godišnjak pogotke u 24., 66. i 79. minuti postavši tek šesti igrač u historiji 1. Bundeslige koji je debitirao s trima pogocima. Prije njega čaroban je golgeterski start osjetilo pet nogometaša. Posljednji od njih bio je Eintrachtov Martin Fenin u februaru 2008. godine.

Sigurnom je pobjedom novu prvenstvenu sezonu otvorio i Bayer koji je u Leverkusenu slavio protiv Freiburga 3-1. Levin Öztunali, ujak legendarnog HSV-ova napadača Uwea Seelera, s navršenih 17 godina, četiri mjeseca i 26 dana postao je najmlađi debitant u historiji leverkuzenske ekipe.

U igru je daroviti vezni igrač ušao u 87. minuti.

Wolfsburg je na startu prvenstva izgubio kod Hannovera 2-0. Gosti su se zapravo pobijedili sami, zahvaljujući crvenim kartonima Maximiliana Arnolda u 32. odnosno Timma Klosea u 52. minuti.

Bundesliga, 1. kolo:

Bayer – Freiburg 3-1 (Kiessling 22, Son 47, Sam 52 / Hanke 40) Hannover – Wolfsburg 2-0 (Andreasen 17, Huszti 84) Augsburg – Borussia D. 0-4 (Aubameyang 24, 66, 79, Lewandowski 86-11m) Hertha – Eintracht F. 6-1 (Ramos 18, 71, Brooks 32, Allagui 58, 60, Ronny 89 / Meier 37-11m) Hoffenheim – Nürnberg 2-2 (Abraham 34, Modeste 51 / Frantz 54, Ginczek 57) Eintracht B. - Werder (kasnije)