0

Serie A: Juventus preko gradskog rivala došao na prag naslova

Arturo Vidal
Pobjedom protiv gradskog rivala Torina (2-0) nogometaši Juventusa stigli su na milimetar do odbrane nalsova italijanskog prvaka. Četiri kola prije kraja Serije A “zebre” imaju 11 bodova prednosti u odnosu na Napoli.

Juventus je na Olimpijskom stadionu, na kojem je i sam ne tako davno bio domaćin, do trijumfa došao tek u samoj završnici utakmice. U 86. minuti je Arturo Vidal opalio s 25 metara i matirao Jeana Gilleta, da bi u drugoj minuti sudijske nadoknade iz blizine pogodio i Claudio Marchisio nakon što mu je loptu glavom proslijedio Fabio Quagliarella. Vidalu je ovo, inače, bio četvrti gol u posljednje tri ligaške utakmice.

Ekipa Antonija Contea sljedeći vikend kod kuće igra protiv Palerma i veliki su izgledi da će tada i potvrditi novi naslov.

Fiorentina je na trećem mjestu tabele, onom koje vodi u kvalifikacije Lige prvaka, zamijenila Milan. Toskanci su u nedjelju slavili u gostima kod Sampdorije s 3-0 što im je treća uzastopna pobjeda i šesta u zadnjih osam kola. Strijelci su bili Juan Guillermo Cuadrado, Adem Ljajić i Alberto Aquilani, a Đenovljani su od 80. minute imali i igrača manje jer je isključen Daniele Gastaldello. Milan se, spomenimo, na treće mjesto može vratiti navečer kada na San Siru dočekuje Cataniju.

Roma je na Olimpicu deklasirala Sienu s 4-0 i dodatno joj otežala borbu za ostanak. Prvi je hat-trick u Seriji A postigao Pablo Osvaldo, koji sada na kontu ima 15 ligaških golova, a preostali je pogodak djelo Erika Lamele. Rimljani su pobjedom zadržali peto mjesto koje donosi Europa ligu.

A sve dalje od Evrope je Inter koji je novi udarac doživio na Siciliji. Palermo je slavio s 1-0 pogotkom Slovenca Josipa Iličića iz desete minute i pobjegao iz zone ispadanja. Inter je, pak, petim porazom u sedam zadnjih kola nazadovao na sedmo mjesto.

Serie A, 34. kolo: Chievo - Genoa 0-1 (Borriello 73)

Palermo - Inter 1-0 (Iličić 10) Torino - Juventus 0-1 (Vidal 86, Marchisio 90+2) Roma - Siena 4-0 (Osvaldo 14, 41, 67, Lamela 16) Sampdoria - Fiorentina 0-3 (Cuadrado 36, Ljajić 41, Aquilani 73) Parma - Lazio 0-0 Milan - Catania (kasnije)

1.  Juventus		34	25	5	4	66-20 80

2.  Napoli		34	20	9	5	64-32 69

3.  Fiorentina		34	18	7	9	65-42 61

1.  Milan		33	17	8	8	56-36 59

2.  Roma		34	16	7	11	68-54 55

3.  Udinese 	34	14	12	8	46-39 54

4.  Inter		34	16	5	13	51-46 53

5.  Lazio		34	15	7	12	40-40 52