0

Senzacija na Kantridi: Rijeka pobijedila Stuttgart, Ibišević strijelac za Švabe

Piše: D. B.
Ekipa Rijeke
Večeras je na Kantridi u prvoj utakmici playoffa Evropske lige Rijeka ugostila ekipu Stuttgarta i pobijedila rezultatom 2:1. Gol za Švabe je postigao bh. reprezentativac Vedad Ibišević.

Prva prilika na utakmici se ukazala za Rijeku u 12. minuti, no, udarac Ivana Tomečaka je završio pored gola Švaba. Potom su uslijedile dvije prilike za goste, ali Arthur Boka i Gotoku Sakai nisu bili precizni. Igrala se 23. minuta kada je svoj udarac isprobao Moritz Leitner, a pet minuta kasnije se okušao i Martin Harnik, međutim, promjene rezultata nije bilo. Posljednje dvije prilike u prvom poluvremenu za goste je propustio Christian Gentner.

Početak drugog poluvremena je donio priliku za RIjeku, no, Leon Benko je glavom šutirao pored gola Švaba. Njemačka ekipa je nakon toga napravila dvije šanse za gol, ali Harnik i Leitner nisu bili precizni. U 65. minuti utakmice je šutirao bh. nogometaš u dresu Rijeke, Mehmed Alispahić, ali ni on nije imao sreće. Bh. reprezentativac Vedad Ibišević se u prvoj ozbiljnoj šansi za gol našao u 66. minuti, no, popularni Vedo nije uspio zatresti mrežu domaćih. U nastavku utakmice Stuttgart ponovo ne uspijeva doći do gola, jer su svoje šanse prokockali Alexandru Maxim i Leitner.

U 74. minuti je Rijeka uspjela kazniti promašaje igrača Stuttgarta, a strijelac vodećeg pogotka je nakon asistencije Tomečaka bio Benko. Da njegova ekipa nije slučajno stigla u vodstvo dokazao je svojim golom bh. nogometaš Zoran Kvržić, koji je pogodio u 87. minuti utakmice.

Ipak, Švabe su smanjile vodstvo domaćih golom Ibiševića u 89. minuti nakon asistencije Gentnera. Mogao je Vedo donijeti izjednačenje svojoj ekipi, ali je u finišu susreta propustio šansu za svoj drugi gol.

Utakmica je završena pobjedom Rijeke rezultatom 2:1. Stuttgart je golom Ibiševića ipak ostvario ne tako loš rezultat s obzirom da će revanš igrati na svom terenu, iako pobjedu Rijeke ne treba umanjivati.

Alispahić je u ekipi Rijeke igrao do 69. minute, dok je također bh. nogometaš Damir Zlomislić odigrao cijeli susret.

Ostali rezultati prvih utakmica playoffa Evropske lige:

Aktobe - Dynamo Kiev 2:3 Din. Tbilisi - Tottenham Hotspur 0:5 FK Karabakh - Eintracht Frankfurt 0:2 Jablonec - Real Betis 1:2 Kuban Krasnodar - Feyenoord 1:0 Atromitos - AZ Alkmaar 1:3 FC Minsk - Standard Liege 0:2

Maccabi Haifa - Astra Giurgiu 2:0 Esbjerg fB - Saint Etienne 4:3 Molde - Rubin Kazan 0:2 Nomme JK Kalju - Dnipro 1:3 Salzburg - Zalgiris Vilnius 5:0 St.Gallen - Spartak Moscow 1:1 Kukesi -Trabzonspor 0:2 Apollon Limassol - Nice 2:0 Elfsborg - FC Nordsjælland 1:1 FH Hafnarfjordur - Genk 0:2 Pandurii - Braga 0:1

Tromsø - Besiktas 2:1 Swansea City - Petrolul Ploiesti 5:1 Chernomorets O. - Skenderbeu 1:0 Partizan Beograd - Thun1:0 Vojvodina - FC Sheriff 1:1 Udinese - Liberec 1:3 Zulte-Waregem - APOEL Nicosia 1:1 Grasshoppers - Fiorentina 1:2 Rapid Wien - Dila Gori 1:0 Estoril - FC Pasching 2:0 Sevilla - Slask Wroclaw 4:1