0

PSV slavio, ali i ispao iz takmičenja

Dinamičnu utakmicu u Evropskoj ligi s pet pogodaka i dva crvena kartona odigrali su u Eindhovenu domaći PSV i Bundesligaš HSV. Holandska ekipa je slavila 3-2 pobjedu, ali i ispala iz takmičenja.

Razlog leži u prvoj utakmici ovih suparnika u šesnaestini finala takmičenja odigranoj u Hamburgu koju je jedinim pogotkom na susretu riješio Marcell Jansen (1-0). Uzvrat u Holandiji ponudio je mnogo više, ponudio je i pobjedu domaćina, ali i razočaranje na PSV stadionu poslije posljednjeg sučevog zvižduka.

Djelić tuge domaćoj ekipi nanio je i hrvatski reprezentativac Mladen Petrić pogotkom u prvoj minuti drugog poluvremena utakmice.

Recimo i da se Petrić pogotkom iskupio za gol Balazsa Dzsudzsaka za povećanje vodstva na 2-0. Dzsudzsak je slobodni udarac izveo direktno po golu s 30-ak metara udaljenosti, a lopta se na putu u mrežu odbila od ramena hrvatskoga strijelca i tako prevarila Franka Rosta.

Crvene kartone zaradili su Dzsudzsak i Demel.

HSV-u slijede ogledi protiv Anderlechta koji je s 4-0 nadvisio Athletic.

Šahtar je prošle sezone osvojio Kup UEFA-e, no isti naslov u Evropskoj ligi neće odbraniti. Nakon što su u Londonu poraženi od Fulhama 2-1 u Donjecku je susret završio remijem 1-1 premda je domaćin imao golemu prednost u broju udaraca po golu (24-4).

Spomenimo i kraj europskog puta za Romu. Nakon 3-2 za Panathinaikos u Ateni isti je rezultat bio i u Rimu, ali ponovno za grčku ekipu. Panathinakos je tako jedina momčad koja je pobijedila Romu u zadnja četiri mjeseca.  Evropska liga, 1/16 finala, uzvratne utakmice: Anderlecht - Athletic 4-0 (Lukaku 4, San Jose 27 - ag, Juhasz 49, Legear 68), prva utakmica 1-1 Marseille - Kopenhagen 3-1 (Arfa 43, Kone 62, 78 / Almeida 87), 3-1 Roma - Panathinaikos 2-3 (Riise 12, De Rossi 67 / Cisse 40 - 11 m, 45+1, Ninis 43), 2-3 PSV - HSV 3-2 (Toivonen 2, Dzsudzsak 43, Koevermans 90 / Petrić 46, Trochowski 79 - 11m), 0-1 Galatasaray - Atletico 1-2 (Keita 66 / Simao 63, Forlan 90), 1-1 Šahtar - Fulham 1-1 (Jadson 69 / Hangeland 33), 2-1 Unirea - Liverpool 1-3 (Fernandes 19 / Mascherano 30, Babel 41, Gerrard 57), 1-0