37

Poznati svi učesnici osmine finala Lige prvaka, koga će spojiti kuglice u ponedjeljak?

Grupna faza Lige prvaka je okončana i ukupno 96 utakmica je sklopljeno u arhive. Od evropskih takmičenja oprostilo se osam klubova, a osam klubova će putovati u šesnaestinu finala Evropske lige. Kao i obično, 16 klubova putuje u osminu finala Lige prvaka.

Posljednja mjesta u grupama osvojili su Basel, Dinamo Kijev, Celtic, PSV, CSKA Moskva, Sporting Lisabon, Club Brugge i Dinamo Zagreb. Ovi klubovi su se oprostili od evropskih takmičenja za ovu sezonu.

U šesnaestinu finala Evropske lige kao trećeplasirani timovi svojih grupa putuju Ludogorec, Bešiktaš, Borussia M'Gladbach, Rostov, Tottenham, Legia, Copenhagen i Lyon.

Osmina finala Lige prvaka

Prvoplasirani timovi svojih grupa su nosioci žrijeba i svoje prve mečeve osmine finala igrat će u gostima, a to su Arsenal, Napoli, Barcelona, Atletico Madrid, Monaco, Borussia Dortmund, Leicester City i Juventus.

Druga mjesta u svojim grupama osvojili su Paris Saint-Germain, Benfica, Manchester City, Bayern Minhen, Bayer Leverkusen, Real Madrid, Porto i Sevilla. Oni su nenosioci žrijeba.

Žrijeb za osminu finala bit će obavljen u ponedjeljak u Nyonu od 12 sati po centralnoevropskom računanju vremena.

Pravila žrijeba:

• u osmini finala ne mogu se sastati klubovi koji su se već sastali u grupi.
  • u osmini finala ne mogu se sastati klubovi koji dolaze iz iste zemlje.
  • prve utakmice osmine finala igrat će se 14. i 15. te 21. i 22. februara, a uzvrati 7. i 8. te 14. i 15. marta 2017. godine. Kod kuće će prve mečeve igrati klubovi koji su osvojili druga mjesta u grupama odnosno nenosioci žrijeba.