27

Poznati svi učesnici Evropske lige: Maccabi nakon drame na penalima izbacio Hajduk

U uzvratnoj utakmici play offa Evropske lige Maccabi Tel Aviv je nakon penala na Poljudu izbacio Hajduk. Regularni tok meča i produžeci okončani su rezultatom 2:1 za Hajduk koliko je bilo u Izraelu za Maccabi. Na penalima Maccabi je slavio sa 4:3.

Hajduk je igrao protiv tima koji je prošle sezone igrao grupnu fazu Lige prvaka i tim iz Splita bio je autsajder. Ipak, nakon što je tim Marijana Pušnika izvukao 2:1 u gostima, na Poljudu je vjera u prolaz porasla.

Cijeli meč za Maccabi odigrao je bh. reprezentativac Haris Medunjanin, dok je za Hajduk cijeli meč odigrao Sušić za razliku od Kožulja koji je igrao do 69. minute.

U frenetičnoj atmosferi na Poljudu vodstvo Hajduku donio je Ćosić u 40. minuti. Imao je Hajduk na poluvremenu rezultat za prolaz.

Nakon sedam minuta igre u drugom dijelu Scarione pogađa za 1:1 i to je značilo da Hajduk mora po pogodak. Ponovo je Ćosić izazvao delirijum na tribinama u 59. minuti svojim drugim golom za 2:1. Oba gola asistirao je Sušić.

Do kraja meča i na produžecima nije bilo promjena i pristupilo se izvođenju penala. Vlašić i Itzhaki su pogodili u prvoj seriji. Potom su Tudor i Beh Haim promašili u drugoj seriji. Odranili su Kalinić i Rajković. Zatim Ohandza upisuje novi promašaj, ali dramu je nastavio i Scarione kojem je Kalinić odbranio.

Sigurni u četvrtoj seriji bili su Gentsoglou i Orlando. Zatim je u petoj seriji Sušić pogodio za 3:2, ali je siguran bio i Medunjanin. U šestoj seriji dvostruki strijelac Ćosić promašio je penal šutiravši preko gola, dok je Rikan bio siguran čime je poslao Maccabi u grupnu fazu.

Ukupno 22 kluba plasirala su se u grupnu Evropske lige kroz play off:

Qarabag - Goteborg 3:0 (prvi meč 0:1, ukupno 3:1) Brondby - Panathinaikos 1:1 (prvi meč 0:3, ukupno 1:4) Grasshoppers - Fenerbahce* 0:2 (prvi meč 0:3, ukupno 0:5) Liberec - AEK Larnaca 3:0 (prvi meč 1:0, ukupno 4:0) Rosenborg - Austria Beč 1:2 (prvi meč 1:2, ukupno 2:4)

Partizani - Krasnodar* 0:0 (prvi meč 0:4, ukupno 0:4) *Alkmaar - Vojvodina 0:0 (prvi meč 3:0, ukupno 3:0) Anderlecht - Slavia Prag 3:0 (prvi meč 3:0, ukupno 3:0) BATE - Astana 2:2 (prvi meč 0:2, ukupno 2:4) *Genk - Lokomotiva Zagreb 2:0 (prvi meč 2:2, ukupno 4:2) Osmalnispor - Midtjylland 2:0 (prvi meč 1:0, ukupno 3:0) PAOK - Dinamo Tbilisi 2:0 (prvi meč 3:0, ukupno 5:0) Shkendija - Gent 0:4 (prvi meč 1:2, ukupno 1:6) Sparta Prag - Sonderjyske 3:2 (prvi meč 0:0, ukupno 3:2) Maribor - Gabala 1:0 (prvi meč 1:3, ukupno 2:3) Crvena zvezda - Sassuolo 1:1 (prvi meč 0:3, ukupno 1:4)

St. Etienne - B. Jerusalem 0:0 (prvi meč 2:1, ukupno 2:1) West Ham - Astra 0:1 (prvi meč 1:1, ukupno 1:2) *Šahtar - Basaksehir 2:0 (prvi meč 2:0, ukupno 4:0) Rapid Beč - Trenčin 0:2 (prvi meč 4:0, ukupno 4:2) Hajduk - Maccabi Tel Aviv 2:1 (prvi meč 1:2, ukupno 3:3, 3:4 na penalima) *Olympiakos - Arouca 2:1 (prvi meč 1:0, ukupno 3:1 nakon produžetaka)

U Evropsku ligu plasiralo se 10 klubova koji su ispali iz play offa za Ligu prvaka, a to su:

Ajax (Holandija) APOEL (Kipar) Dundalk (Republika Irska) Hapoel Beer-Sheva (Izrael) Roma (Italija) Salzburg (Austrija) Steaua (Rumunija) Viktoria Plzeň (Češka) Villarreal (Španija) Young Boys (Švicarska)