ANALIZA
/
Pobjeda nad Izraelom vratila samopouzdanje: Zmajevi izgledali odlučno, borbeno i motivisano

13.6.2015. u 09:27
316
106
316
Detalj sa utakmice protiv Izraela (Foto: Elmedin Mehić/Klix.ba)
Nogometna reprezentacija BiH sinoć je u Zenici savladala Izrael rezultatom 3:1 u okviru kvalifikacija za odlazak na Evropsko prvenstvo koje će se naredne godine održati u Francuskoj.
Meč na Bilinom Polju potvrdio je da Zmajevi igraju dobar nogomet te se u daljem nastavku kvalifikacija možemo nadati uspješnom ispunjenju zadatka.

Izabranici Mehmeda Baždarevića dominirali su utakmicom.

Povratak pozitivnom ritmu

Dakako, trijumf je osnažio ambicije za, u najmanju ruku, treću poziciju u grupi, što bi osiguralo baraž. Zmajevi su bili pod imperativom pred ovaj meč. Bili su opterećeni saznanjem da im svaki drugi rezultat osim pobjede znači oproštaj od plasmana na kontinentalnu smotru. Na kraju su uspjeli i bit će unutra do kraja kvalifikacija. Prvi dio Baždarevićeve ere uspješno je apsolviran. Osim toga, BiH je nadigravši goste osnažila procjenu da je bolja ekipa od Izraela.

Na planu samopouzdanja, to će u nastavku kvalifikacija biti izuzetno bitan faktor. Povratak pozitivnom takmičarskom ritmu dat će dodatno samopouzdanje pred ključne dvoboje u septembru i oktobru ove godine.

Inače, Zmajevi su u utakmicu krenuli euforično, a Izraelci su se trudili da taj početni nalet i entuzijazam prođu bez štete i da što prije pređu u kontrolu igre. Džeko, Višća i saigrači stvarali su konstantno šanse pred golom Marciana, a to je proporcionalno jačalo euforiju domaćih. Kontinuirani pritisak prema posljednjoj liniji Izraela maksimalno je ohrabrio Baždarevićeve trupe. Gosti su panično izbijali lopte, najčešće provodeći vrijeme u defanzivi. Navijači su pružali podršku domaćima, što je bio dodatni vjetar u leđa.

Bitka za svaki centimetar terena

Ipak, u jeku napada bh. tima gosti postižu pogodak, baš u trenucima kada se smirivala utakmica. Međutim, Zmajevi su se brzo vratili, pogodak gostiju nije ih pokolebao. Poravnanje je stiglo već u narednom napadu. Bitka za svaki centimetar terena se isplatila. Višća je poravano, a Zmajevi su nastavili da dominiraju tehnički i taktički. Prednjačili su agresivnošću i motiviranošću. To je ponovo nagrađeno novim golom u sudijskoj nadoknadi prvog dijela kada je Džeko pogodio iz kaznenog udarca. U prvih 45 minuta bh. selekcija pružila je dobru partiju. Igrali su kompaktno i kontrolirali su utakmicu.

U prvih 20 minuta drugog poluvremena gosti su krenuli snažno po izjednačenje. Stvorili su dvije izuzetno dobre prilike. Ipak, Begović je bio na visini zadatka u oba navrata. Zmajevi su prijetili preko kontranapada, a to konkretizirano 15-tak minuta prije kraja meča kada Višća postiže svoj drugi, a za BiH treći pogodak. U tim trenucima bilo je jasno da Zmajevi osvajaju kompletan plijen. Drugi trijumf u kvalifikacijama ostavlja nadu da će u nastavku bh. reprezentativci odigrati onako kako najbolje znaju i ostvariti cilj.

Svakako, ovdje treba pohvaliti kompletan stručni štab reprezentacije na čelu sa Mehmedom Baždarevićem. U protekle dvije sedmice radili su do krajnjih granica svojih mogućnosti. Detaljno su analizirane sve utakmice Izraela, nekada je to trajalo do kasno u noć. Gilli, Perić, Janković i Lugušić zaslužuju "palac gore“.
Baždarevićeva vizija u tri utakmice (dvije kvalifikacione i jednoj prijateljskoj) polako dolazi do izražaja. Igra bh. reprezentacije mnogo je kvalitetnija. Udarnih jedanaest je posloženo na najbolji mogući način i svako tačno zna svoj posao. BiH će biti "in“ do kraja kvalifikacija, a nedavno je to izgledalo nerealno.