Kvalifikacije za Euro 2012.
0

Nijemci milimetar od plasmana

Njemačka nogometna reprezentacija i nakon sedme utakmice u kvalifikacijama za Evropsko prvenstvo 2012. godine ima maksimalan učinak. U utorak je u Bakuu savladala Azerbejdžan s 3-1.

To je sedma pobjeda "elfa" u isto toliko odigranih utakmica u grupi A. Izabranike Joachima Löwa od nastupa u Poljskoj i Ukrajini sljedeće godine može udaljiti još samo teško ostvarivi splet okolnosti, tačnije Turska bi trebala pobijediti u sve četiri utakmice do kraja, a Njemačka sve svoje tri izgubiti.

Nijemce je u vodstvo protiv Azerbejdžanaca, koje vodi bivši selektor "elfa" Berti Vogts, doveo Mesut Özil u 30. minuti udarcem iskosa s lijeve strane šesnaesterca. Lopta se od dalje stative odbila iza leđa Kamrana Agajeva. Na 2-0 je u 41. minuti povisio Mario Gomez nakon Özilove asistencije s lijeve strane.

U drugom poluvremenu 25.000 gledatelja na stadionu Tofik Bahramov nije vidjelo golove sve do same završnice. Tada je u 89. minuti s pet metara gol Manuela Neuera pogodio Murad Husejnov, iskoristivši vrlo lošu reakciju njemačke odbrane. Azerbejdžan ipak nije mogao do izjednačenja, štaviše u trećoj minuti sudačke nadoknade je primio i treći pogodak. Strijelac je bio 20-godišnji napadač Mainza Andre Schürrle, bio mu je to drugi gol u dresu nacionalne ekipe.

U grupi D Bjelorusija je u Minsku nadigrala Luksemburg s 2-0 i zadržala drugo mjesto iza Francuske. Strijelci su bili Sergej Korniljenko u 48. minuti s bijele tačke i Anton Putilo u 73. minuti.

Kvalifikacije za Europsko prvenstvo 2012. godine:

grupa A

Azerbejdžan – Njemačka 1-3 (Husejnov 89 / Özil 30, Gomez 41, Schürrle 90+3)

Tabela: 1. Njemačka 21 (7 utakmica), 2. Belgija 11 (7), 3. Turska 10 (6), 4. Austrija 7 (6), 5. Azerbajdžan 3 (6), 6. Kazahstan 3 (6)

grupa D

Bjelorusija – Luksemburg 2-0 (Korniljenko 48 - 11m, Putilo 73) BiH – Albanija (Medunjanin 67, Maletić 92)

Tabela: 1. Francuska 13 (6), 2. Bjelorusija 12 (7) 3. Rumunjska 8 (6), 4. Albanija 8 (5), 5. BiH 7 (5), 6. Lukesmburg 1 (7)