Le Championnat
0

Lille korak do Lige prvaka

Nogometaši Lillea pobijedili su na domaćem travnjaku Marseille 3-2 golom Mathieua Debuchyja u petoj minuti sudačke nadoknade i tako došli na prag izravnog plasmana u Ligu prvaka.

Iako je novi francuski prvak Marseille, koji je naslov osigurao još u prošlom kolu, imao vodstvo protiv Lillea u dva navrata, domaćin se uspio vratiti i u dramatičnoj završnici doći do punog plijena.

Unatoč igraču manje još od 25. minute (isključen Steve Mandanda) imao je Marseille prednost sve do 81. minute kada je Tulio De Melo zabio za 2-2, a potom je Debuchy u posljednjim sekundama nadoknade glavom nakon ubacivanja Ludovica Obraniaka ugurao loptu u mrežu.

Sada Lille na drugom mjestu ljestvice ima 70 bodova kolo prije kraja, dva više od trećeplasiranog Auxerrea i četiri više od četvrtoplasiranog Lyona (ima još dvije utakmice za odigrati) i igrat će sigurno u Ligi prvaka pobijedi li u posljednjem kolu na gostovanju kod Lorienta.

Auxerre je kod kuće propustio pobijediti Lens (bez ozlijeđenog Vedrana Runje) odigravši bez golova 0-0, dok je Lyon također remizirao na gostovanju kod Valenciennesa 2-2 u utakmici u kojoj je imao prednost golom Kima Källströma od 17. do 72. minute. Potom su "lavovi" primili dva gola u devet minuta, te su na kraju morali spašavati i bod, koji im je donio Lisandro Lopez golom u drugoj minuti nadoknade. Želi li u kvalifikacije za Ligu prvaka Lyon sada mora pobijediti u obje utakmice koje mora odigrati (protiv Monaca i Le Mansa).

Bordeaux i Montpellier ostvarili su pobjede kojima su ostali u borbi za prvih pet mjesta mjesta koja vode u europska natjecanja. Bordeaux je savladao Sochaux 2-0 (Gregory Sertic igrao do 67. minute), a Montpellier Lorienta s 2-1 u utakmici u kojoj je posljednjih osam minuta pobjednički sastav igrao s igračem manje (u 82. minuti crveni karton je dobio bosansko-hercegovački nogometaš Emir Spahić). Montpellier ima dva boda više na petom mjestu i u Bordeauxu se nadaju njihovom kiksu (na gostovanju kod PSG-a) kako bi ih prestigli u posljednjem kolu.

Na kraju spomenimo i 2-1 domaću pobjedu Monaca nad Nancyjem u kojoj je priliku posljednje četiri minute kod monegaškog sastava dobio Jerko Leko, kao i rijetku tek petu ovosezonsku pobjedu Grenoblea (2-0 protiv Boulogne) .

Le Championnat, 37. kolo:

Auxerre – Lens 0-0 Bordeaux – Sochaux 2-0 (Wendel 66-11m, Tremoulinas 90) Grenoble – Boulogne 2-0 (Ljuboja 35, 82) Le Mans – PSG 1-0 (Armand 9-ag) Lille -Marseille 3-2 (Cabaye 28-11m, Melo 80, Debuchy 90+5 / Niang 7, Hilton 45) Monaco – Nancy 2-1 (Loties 7-ag, Maazou 58 / Sami 75) Montpellier – Lorient 2-1 (Montano 30-11m, Camara 43-11m / Bourillon 89) Rennes – Nice 2-2 (Leroy 60, Marveaux 67 / Mounier 13, Fae 76) St. Etienne – Toulouse 0-1 (Gignac 62)

Valenciennes – Lyon 2-2 (Audel 71, Cohade 81-11m / Källström 17, Lopez 90+2)

1. Marseille 37 22 9 6 67-36 +31 75
  2. Lille 37 21 7 9 71-38 +33 70
  3. Auxerre 37 19 11 7 40-28 +12 68
  4. Lyon 36 18 12 6 59-38 +21 66
  5. Montpellier 37 19 9 9 47-39 +8 66
  6. Bordeaux 37 19 7 11 55-36 +19 64
  7. Lorient 37 15 10 12 52-41 +11 55