Lazio slavio 2:0 i prošao dalje, Lulić asistirao Kozaku

0
U srijedu navečer je u terminu od 19 sati odigrano šest susreta u okviru grupa D, E i F. Sporting i Athletic su već ranije osigurali prolaz u drugu fazu Evropske lige, a večeras su im se pridružili Lazio, Salzburg i Besiktas.
Grupa D

Zurich - Vaslui 2:0

Otpisani Zurich nije imao nikakvih šansi sa prolaz u drugu fazu Evropske lige, no, ova je ekipa uveliko pokvarila planove Vasluija. Zurich je slavio rezultatom 2:0. Prvi gol je postigao Magairaz u 69. minuti, a drugi Buff u 90. minuti susreta. Ovim porazom je Vaslui izgubio drugo mjesto i plasman u drugu fazu Evropske lige.

Lazio - Sporting 2:0

Sporting je ranije osigurao prolaz dalje i grupnu fazu je završio kao prvoplasirana ekipa grupe D. No, Lazio je morao ostvariti bolji rezultat od Vasluija kako bi prošao dalje. Bh. reprezentativac Senad Lulić je za rimsku ekipu u utakmici protiv Sportinga nastupio od prve minute. Prvu priliku za domaće je imao Hernanes u 3. minuti. Nakon toga je zaprijetio i Libor Kozak, ali njegov udarac glavom je završio pored gola. Domaći su u prvom poluvremenu bili opasniji protivnik i to se isplatilo u 42. minuti utakmice. Lulić je asistirao Kozaku, koji je pogodio za 1:0. Tim rezultatom je završeno prvo poluvrijeme.

Laziali su povećali svoju prednost u drugom poluvremenu, tačnije u 55. minuti, kada je Diakite asistirao Sculliju za 2:0. Domaći su tokom cijelog susreta kontrolisali igru. Do kraja utakmice su sačuvali stečenu prednost i upisali tri boda, koja su im na kraju donijela drugo mjesto i plasman u drugu fazu Evropske lige.

Tabela: Sporting 12, Lazio 9, Vaslui 6, Zurich 5.

Grupa E

Dynamo Kyiv - Maccabi Tel-Aviv 3:3

Dynamo je poveo protiv Maccabija u 12. minuti golom Almeide. Na 2:0 je povisio Gusev u 17. minuti utakmice. U 47. minuti su domaći ostali sa igračem manje na terenu. Almeida, strijelac prvog gola, dobio je crveni karton. Maccabi je igrača više na terenu iskoristio već u 49. minuti kada je pogodio Vered. Drugi crveni karton za domaće je pokazan Khacheridiju u 57. minuti. Potom je uslijedilo izjednačenje. Maccabi je drugi gol postigao u 62. minuti preko Atara. Nakon toga je uslijedio i potpuni preokret. Treći gol za goste je djelo Dabura u 75. minuti, no, Dynamo se nije predavao. Ukrajinci su izjednačili rezultat na 3:3 u 80. minuti uprkos tome što su imali dva igrača manje na terenu. Strijelac je bio ponovo Gusev koji je postavio i konačan rezultat utakmice.

Besiktas - Stoke City 3:1

Stoke City je na gostovanju kod Besiktasa poveo u 29. minuti. Strijelac je bio Kenwyne Jones. Utakmicu je na golu engleske ekipe od prve minute započeo naš reprezentativac Asmir Begović. U 57. minuti je Stokeov igrač Upson dobio crveni karton. Iz penala je u 59. minuti rezultat na 1:1 izjednačio Fernandes. Pektemek je u 74. minuti pogodio za potpuni preokret turske ekipe. Konačan rezultat je postavio Edu u 83. minuti, Besiktas je slavio rezultatom 3:1, preuzeo prvu poziciju od Stokea i plasirao se u sljedeću fazu Evropske lige. Stoke City je također prošao dalje.

Tabela: Besiktas 12, Stoke City 11, Dynamo Kyiv 7, Maccabi Tel Aviv 2.

Grupa F

Slovan - Salzburg 2:3

Otpisani Slovan nije imao šta izgubiti u utakmici sa Salzburgom. Ekipa iz Bratislave je povela u 3. minuti golom Lacnyja, a isti igrač je pogodio za 2:0 u 6. minuti. No, gosti su poentirali u 19. minuti golom Jantschera, a Leonardo je izjednačio već u 24. minuti. U nastavku utakmice su gosti potpuno preokrenuli rezultat. Strijelac trećeg gola za austrijsku ekipu je u 52. minuti bio Had, koji je postigao autogol. To je bio konačan rezultat ovog susreta. Salzbug će igrati u drugoj fazi Evropske lige.

PSG - Athletic 4:2

Athletic je i prije večerašnje utakmice osigurao prvu poziciju u grupi F. No, gosti su ipak poveli u 3. minuti preko Aurtenetxea. Izjednačujući pogodak za PSG je postigao Pastore u 21. minuti. Parižani su do preokreta stigli u 41. minuti, strijelac je bio Bodmer. U drugom poluvremenu su Španci uspjeli izjednačiti rezultat, Lopez je pogodio u 56. minuti susreta. PSG je ponovo poveo u 85. minuti. Autogol je postigao Perez. U 84. minuti su domaći propustili realizirati jedanaesterac. Neprecizan je bio Nene. Četvrti gol za Parižane je djelo Hoaraua iz penala u 90. minuti susreta. PSG je slavio rezultatom 4:2, ali nije uspio proći dalje.

Athletic 13, Salzburg 10, PSG 10, Slovan 1.