0

Kvalifikacije za Euro 2008: BiH pobijedila Tursku!

Sarajevo-x.com/FENA
U okviru kvalifikacija za Evropsko prvenstvo u nogometu, koje se iduće godine igra u Austriji i Švicarskoj, Bosna i Hercegovina je u subotu u Sarajevu savladala reprezentaciju Turske rezultatom 3:2. Turska je dvaput povela, a Bosna i Hercegovina pobijedila.

Nogometna reprezentacija Bosne i Hercegovine ostvarila je treću pobjedu u kvalifikacijama za EP. U šestom susretu C-grupe kvalifikacija reprezentacija BiH je u Sarajevu savladala Tursku sa 3:2 (2:2).

Strijelci za BiH bili su Muslimović (27.), Džeko (45.) i Ćustović (89.), dok su golove za Tursku postigli Šukur (13.) i Sarioglu (39.).

Susret je na stadionu Asim Ferhatović Hase, pred oko 20.000 gledalaca, sudio Peter Frojdfelt iz Švedske.

Nogometaši BiH nanijeli su prvi poraz reprezentaciji Turske u kvalifikacijama i definitivno se uključili u borbu za drugo mjesto u C-grupi. Mada je turska selekcija tokom cijele utakmice imala terensku inicijativu izabranici selektora Muzurovića strpljivo su čekali svoju šansu i na kraju slavili pobjedu. Nogometaši BiH dva puta su stizali vodstvo gostiju, a u 89. minuti golom rezerviste Ćustovića došli do treće pobjede.

Turska je povela u 13. minuti golom kapitena Hakana Sukura, koji je iskoristio grešku golmana Guše i udarcem glavom sa sedam metara pogodio gol.

Reprezentacija BiH poravnala je 27. minuti, kada je Muslimović pobjegao odbrani Turske, izašao sam pred Recbera i matirao ga. Novu prednost Turskoj donio je Sarioglu ponovo nakon greške odbrane reprezentacije BiH, kada je prošao po desnoj strani i poslao loptu pored nemoćnog Guše. Za novo izjednačenje pobrinuo se debitant u dresu reprezentacije BiH Edin Džeko, koji je u 45. minuti snažnim udarcem s ivice šesnaesterca pogodio rašlje gola.

Drugo poluvrijeme u potpunosti je pripalo turskim reprezentativcima, koji su kontrolirali igru i stvorili dvije povoljne prilike za gol. No, zahvaljujući sjajnim intervencijama Guše rezultat se nije promijenio.

U finišu susreta reprezentacija BiH krenula je nešto ofanzivnije ka golu Turske, a u 69. minuti imala je priliku za gol preko Misimovića, koji nije na najbolji način iskoristio dodavanje Muslimovića. U 89. minuti nakon kornera i greške Recbera Ćustović se odlično snašao u šesnaestercu Turske i udarcem glavom zatresao mrežu za veliku pobjedu bh. reprezentacije.

BiH: Gušo, Bajić, Musić, Radeljić, Damjanović, Rahimić, Hrgović, Misimović, Maletić (od 81. Ćustović), Muslimović (od 90. Pandža), Džeko (od 61. Zeba).

Turska: Recber, Altintop, Servet, Gokhan, Uzulmez, Aurelio, Sabri, Gokdeniz (od 46. Cimsir), Arda (od 63. Basturk), Tuncay, Sukur.

Rezultati svih susreta C-grupe kvalifikacija za nogometno EP 2008. godine u Austriji i Švicarskoj:

Bosna i Hercegovina - Turska 3:2

Norveška - Malta 4:0 Grčka - Mađarska 2:0

1. Grčka 6 5 0 1 12:4 18
  2. Turska 6 4 1 1 16:6 13
  3. BiH 6 3 1 2 13:14 10
  4. Norveška 6 3 1 2 13:6 10
  5. Mađarska 7 2 0 5 7:12 6