Sarajevo - Željezničar 0-0
0

FOTO+VIDEO / Kiša, tišina i mirne mreže

Piše: Edin Isanović
U 95. derbiju sarajevskih rivala utakmica je završena rezultatom 0-0. Zanimljivo, po treći put zaredom, dvoboj ova dva tima na najvećem bh. stadionu završen je identičnim rezultatom.

Nešto agresivnije su krenuli domaći koji su već u 8. minuti stvorili dobru prilku.No, na odličan centaršut Beloševića sjajno reaguje Šehić koji hvata loptu. Tri minute kasnije velika greška Bogičevića, ali Kenan Handžić nije precizan.

U 14. minuti Belošević šutira sa 25 metara, a čuvar mreže "plavih“ je na oprezu. Gosti sa Grbavice imali su skraćeni korner u 19. minuti. Ipak, Bekrić loše ubacuje u šesnaesterac. Šest minuta kasnije odličan prodor Radovanovića koji asistira na peterac, gdje kasni Popović.

Svoj udarac je u 28. minuti oprobao i Alen Škoro. No, nije bio dovoljno precizan.

Prvo poluvrijeme okončano je bez golova.

Gosti su krenuli snažno u nastavku. Bučan je ozbiljno zaprijetio Alaimu u 49. minuti. Nakon toga bude se i domaći.

Na oštar centaršut Beloševića iz kornera Škoro šutira nekoliko centimetara pored gola. U 61. minuti izvanredna prilika za Željezničar. Bučan je probio lijevu stranu, ubacio u šesnaesterac Sarajeva, Mirsad Bešlija šutira, a golman bordo tima sigurno interveniše.

Nekoliko trenutaka kasnije domaći traže kazneni udarac. Naime, u šesnaestercu gostiju oboren je Škoro. Ipak, sudija Pilav nije mislio tako. Tri minute kasnije identična situacija. Ovoga puta pao je Avdić, ali se pištaljka ponovo nije oglasila.

Napadač Sarajeva Alen Avdić u 74. minuti propušta najbolju priliku za svoj tim. Ponovo Belošević ubacuje iz ugla, a "bordo devetka“ šutira pod prečku. No, siguran pogodak spasio je Šehić.

U posljednjih petnaest minuta Amar Osim je izmjenama polako zatvarao utakmicu, jer su "plavima“ i ostali rezultati išli u korist.

Rezultat se do kraja nije mijenjao. Ovakvim ishodom mnogo su zadovoljniji gosti koji su sve bliže osvajanju titule. Nakon posljednjeg sudijskog zvižduka veliko slavlje igrača Želje.

S druge strane Sarajevo je smanjilo svoje šanse za izlazak u Evropu.

Ekipa portala SCsport.ba kamerom je snimila susret na Koševu. U video prilogu pogledajte nekoliko posljednjih minuta susreta.

Borac je poražen na gostovanju kod Veleža. Strijelci za Mostarce bili su Salihović u 18. i Džafić u 53. minuti.

Važne gostujuće pobjede ostvarili su nogometaši Širokog Brijega i Zrinjskog, koji su trijumfima u Travniku, odnosno Trebinju došli u izglednu poziciju da osiguraju nastup u Evropi naredne sezone.

Široki je savladao Travnika sa 1:2 golovima Ivankovića u 21. i 62. minuti. Strijelac za Travnik, koji je ovim porazom došao u "opasnu zonu", bio je Dudić u 50. minuti iz penala.

Zrinjski je rezultatom 3:2 pobijedio Leotar u Trebinju i tako pretekao Sarajevo na četvrtom mjestu tabele. Golove za Zrinjski postigli su Žižović (20.), Stojanović (40.) i Žuržinov (80.), dok su strijelci za Leotar bili Ristić (28.) i Magazin (73.).

Važne bodove u borbi za opstanak osvojili su Čelik i Laktaši.

Čelik je u Zenici savladao Zvijezdu sa 4:2. Tri gola postigao je Purić (4., 16. i 55.), dok se u listu strijelaca upisao i Dilaver (58.). Strijelci za Zvijezdu bili su Delić (32.) i Đorić (70.).

Laktaši su golovima Mikića (42.), Memišević (50.), Popovića (66.) i Grujića (76.) rezultatom 4:1 savladali Slaviju, kojoj u preostala dva kola slijedi grčevita borba za opstanak. Jedini pogodak za ekipu iz Lukavice postigao je Pušara (65.).

Olimpik je na Grbavici savladao Rudar iz Prijedora sa 3:1. Golove za Olimpik su postigli Alimanović (11. i 56.) i Mujić (88.), dok je jedini pogodak za Rudar postigao Džafić (74.).

Gostujuću pobjedu 0:4 ostvarila je Sloboda u Modriči, a strijelci su bili Smajlović dva puta, Okanović i Jogunčić.

Kraj Utakmica završena rezultatom 0:0.

90. minuta Željezničar preko Bešlije i Svrake imao priliku da povedu. Nakon dva šuta Alaim uhvatio loptu. Jahović ulazi u igru. Pet minuta sudijske nadoknade.

80. minuta Avidć nakon kornera glavom šutirao pod prečku, Šehić odlično odbranio. U timu Sarajeva u igru ušao Haris Handžić umjesto Muminovića. Kod gostiju u igru su ušli Višća i H. Bešlija dok su igru napustili Bešlija i Bućan.

71. minuta Avdić pao u šesnaestercu, Pilav se nije oglasio. Stručni štab i igrači Sarajeva tražili najstrožiju kaznu.

61. minuta Bešlija šutirao, Alaim loptu skrenuo do stative, a zatim je uhvatio. Na Koševu ponovo pada kiša.

57. minuta Poslije kornera, reagovo Škoro, lopta odlazi pored gola.

55. minuta Rizvanović loše šutira sa vrha šesnaesterca, nakon što je Škoro dobro ostavio loptu.

52. minuta Golman Željezničara Šehić se povrijedio, ali nastavlja braniti nakon intervencije doktora i fizioterapeuta.

51. minuta Nakon što je spiker javio da je Velež u Mostaru protiv Borca poveo sa 2:0, članovi uprave Željezničara skandirali "šampioni".

49. minuta Bućan imao dobru priliku, sa desetak metara šutirao preko gola.

46. minuta Željezničar je krenuo sa centra čime je počelo drugo poluvrijeme 95. sarajevskog gradskog derbija. Rezultat je 0:0.

45. minuta Sudija Pilav označio je kraj prvog poluvremena u kojem su mreže mirovale.

42. minuta Gužva u 16-ercu Sarajeva nakon kornera Bekrića. Lopta se odbija do Ćuluma, ovaj dodaje Bešliji, a lopta na kraju odlazi u gol aut.

37. minuta Bućan i Svraka dobro kombinovali i dodali do Bešlije koji centrira, ali Alaim sigurna hvata loptu.

35. minuta Ćulum zbog starta nad igračem Sarajeva dobio žuti karton.

28. minuta Škoro šutirao sa 25 metara iz slobodnog udarca. Prizeman i nezgodan udarac zaustavio Šehić.

25. minuta Radovanović dobro probio desnu stranu, ubacio u petarac, Popović zakasnio.

21. minuta Bešliju u odličnom prodoru zaustavio Torlak, koji je za start dobio žuti karton.

20. minuta Šehić je loše degažirao loptu, međutim Muminović ne koristi priliku.

19. minuta Željezničar je imao skraćeni korner, Bekrić loše ubacio, domaći izbacili loptu daleko od gola.

14. minuta Bordo tim je imao novu priliku da ugrozi gol gostiju. Belošević je šutirao sa 25 metara, Šehić odbranio.

11. minuta Prvu ozbiljniju priliku na utakmici imao je Kenan Handžić. Mladi prvotimac Sarajeva oduzeo je loptu Bogičeviću, ali je sa 10-tak metara bio neprecizan.

8. minuta Korner sa desne strane sa Sarajevo izveo je Belošević. Odbrana Željezničara je reagovala i izbacila loptu do Beloševića koji ponovo centrira, ali je Šehić siguran u intervenciji.

2. minuta Prvu priliku na teškom i mokrom terenu imalo je Sarajevo preko Alena Avdića, koji nije iskoristio dobro ubacivanje sa lijeve strane. Muk na stadionu prekida jedino glas komentatora Nikole Bilića i dogovaranje igrača, koje se čuje do svečane i novinarske lože.

1. minuta Pred sablasno praznim tribinama stadiona Koševo u 17:30 počeo je "vječiti derbi" između Željezničara i Sarajeva. Bordo tim je krenuo sa centra.

Utakmicu će osim akreditovanih novinara posmatrati i članovi obje uprave iz svečane lože stadiona Koševo, koja nije popravljena nakon nereda na utakmici sa Širokim Brijegom i prokišnjava.

Na stadionu se nalazi i Safet Sušić, selektor reprezentacije BiH, koji je spremio notes i budno prati svaki potez bordo i plavih igrača.

Jedini "navijač" na stadionu je dječak sa šalom Sarajeva, koji se smjestio na zapadnu tribinu, tik iznad svečane lože.

Gradski rivali na teren su istrčali u sljedećim sastavima:

Sarajevo: Alaim, Rizvanović, Belošević, Torlak, Dudo, Maksumić, K. Handžić, Čomor, Muminović, Avdić, Škoro. Rezerve: Hamzić, Jahović, Handžić, Hadžić, H, Handžić, Pliska, Anel Škoro, Šehović. Trener: Mirza Varešanović.

Željezničar: Šehić, Radovanović, Bogičević, Bajić, Mešić, Svraka, Ćulum, M. Bešlija, Bekrić, Bučan, Popović. Rezerve: Radošević, Šimić, Spahić, Perak, Višća, Čolić, H. Bešlija. Trener: Amar Osim.