2

Južnoameričke kvalifikacije: Kolumbija osigurala odlazak u Brazil

Slavlje navijača Kolumbije (Foto: AFP)
Reprezentacija Kolumbije pridružila se Argentini kao siguran sudionik Svjetskog prvenstva u Brazilu iz južnoameričkih kvalifikacija.

Kolumbija je za matematičku potvrdu odlaska na Svjetsko prvenstvo trebala jedan bod na domaćem terenu protiv Čilea. Međutim, utakmica je za domaću selekciju u Barranquilli počela šokantno, jer su Čileanci nakon nepunih pola sata vodili s 3-0! Juventusov Arturo Vidal utišao je domaće navijače kada je sigurno izveo kazneni udarac u 19. minuti, a Barcelonin krilni napadač Alexis Sanchez je priredio novi veliki hladni tuš Kolumbijcima dvama golovima u 22. i 29. minuti, nakon kojih su gosti poveli s 3-0.

Domaćini su do zraka stigli tek u završnoj četvrtini utakmice, nakon što je Čile ostao bez isključenog Carlosa Carmone u 66. minuti. Teofilo Gutierrez je u 69. minuti smanjio na 3-1, a onda je Radamel Falcao dvama golovima iz kaznenih udaraca u 75. i 84. minuti postavio konačnih 3-3 i odveo Kolumbijce u Brazil.

Ekvador je kod kuće slavio protiv Urugvaja s 1-0 golom Montera u 30. minuti, pa su sada i Ekvador i Čile na pragu izravnog odlaska na SP, jer na trećem i četvrtom mjestu, zadnjim dvjema pozicijama koje nude direktan plasman na svjetsku smotru, imaju po tri boda više od petoplasiranog Urugvaja, koji će vjerovatno morati u dodatne kvalifikacije.

Naime, Čile i Ekvador igraju međusobno u zadnjoj rundi, eventualni neriješeni ishod sigurno i jedne i druge vodi u Brazil, dok će Urugvaj u utorak biti domaćin Argentini.

Bez teoretske šanse za SP ostala je Venezuela, jedina selekcija koja je odigrala svih 16 utakmica i već završila kvalifikacije. Venezuela je odigrala kao domaćin samo 1-1 protiv Paragvaja, a trebala joj je pobjeda kako bi očuvala matematičke izglede za 5. mjesto.

Reprezentacija Argentine, koja je još ranije osigurala Svjetsko prvenstvo, pobijedila je kao domaćin Peru s 3-1. Gosti su poveli u Buenos Airesu golom Pizzara u 21. minuti, a pobjedu Gaučima donijeli su Lavezzi golovima u 23. i 35. minuti, odnosno Palacio u 47. minuti.

Južnoameričke kvalifikacije za SP, 17. kolo:

Kolumbija – Čile 3-3 (Gutierrez 69, Falcao 75 – 11 m, 84 – 11 m / Vidal 19 – 11 m, Sanchez 22, 29) Ekvador – Urugvaj 1-0 (Montero 30) Venezuela – Paragvaj 1-1 (Seijas 83 / Benitez 28) Argentina – Peru 3-1 (Lavezzi 23, 35, Palacio 47 / Pizarro 21)

Redoslijed: 1. Argentina 32, 2. Kolumbija 27, 3. Ekvador 25, 4. Čile 25, 5. Urugvaj 22, 6. Venezuela 20, 7. Peru 14, 8. Paragvaj 12, 9. Bolivija 11