Kvalifikacije za SP
0

VIDEO / I Paragvaj bolji od Argentine

Nogometaši Paragvaja pobijedili su Maradoninu Argentinu 1-0 u dvoboju 16. kola južnoameričkih kvalifikacija u Asuncionu, te time osigurali nastup na SP-u četvrti put zaredom.

Daleko od tog postignuća sada su zaozbiljno Leo Messi i suigrači. Argentincima prijeti realna opasnost da po prvi put nakon 1970. godine ne zaigraju na Svjetskom prvenstvu. Trenutno su peti na tabeli s 22 boda. Urugvaj i Venezuela imaju po bod manje, a Kolumbija dva.

Ako se “gauči” već uspiju izvući u domaćem dvoboju protiv posljednjeplasiranog Perua, čeka ih užasno teško gostovanje kod Urugvajaca u Montevideu u posljednjem kolu. Budu li peti, ići će u dodatne kvalifikacije s četvrtoplasiranim sastavom CONCACAF zone.

Rezultat kojim su Paragvajci nanijeli i šesti poraz Argentincima u kvalifikacijama, od čega Maradona potpisuje četiri, izgleda neuvjerljivo, no stanje na travnjaku uopće nije bilo neizvjesno. Goropadni domaći nogometaši, koje s klupe vodi argentinski trener Gerardo Martino, odigrali su vrlo dobro i totalno dominirali, tako da je poraz gostiju trebao biti još uvjerljiviji.

Jedini gol na utakmici zabio je napadač dortmundske Borussije Nelson Valdez u 28. minuti, nakon fenomenalne akcije kratkih proigravanja Edgara Baretta i Salvadora Cabańasa. Posebno je Cabańas, uz odličnog strijelca jedinog pogotka, unosio najviše nereda u slabu argentinsku odbranu. Suparnici mu jednostavno nisu uspijevali oduzeti loptu pred 16-ercem.

Već u sedmoj minuti Valdez je nakon sjajnog ubacivanja s lijeve strane pogodio stativu. Pogodak je spasio odlični golman AZ Alkmaara Sergio Romero, jedina svijetla tačka u Maradoninoj ekipi, uspjevši malo skrenuti loptu.

U 23. minuti nakon krasne akcije Valdeza i povratne lopte prečku je za domaće pogodio Jonathan Santana.

Argentinci su opet bili neprepoznatljivi. Kasnili su na svaku loptu, ispadali naivno poput amatera. Loptu su u posjedu ekspresno gubili, dok je Paragvajcima iz posjeda uopće nisu uspijevali oduzeti. Bili su totalno defektni u duelima.

Leo Messi odigrao je jednu od svojih najlošijih utakmica u karijeri. Toliko loše da je izgledalo kao da bojkotuje.

Juan Sebastian Veron u 53. je minuti dobio drugi žuti karton, te je Argentina do kraja odigrala s igračem manje na travnjaku.

Još su sretno plavo-bijeli mogli i izjednačiti. Tokom sudijske nadoknade Martin Palermo lijepo je glavom produžio za Rolanda Schiavija u akciji igrača koji su ušli u igru. Schiavi je ostao zamalo prekratak.

Nogometaši Brazila bez svih najboljih pojedinacca u napadu (Kaka, Robinho i Luis Fabiano) u Salvadoru su izašli na kraj s Čileancima pobijedivši 4-2. Briljirao je trostruki strijelac Nilmar, novi napadač Villarreala.

U 50. je minuti isključen domaći reprezentativac Felipe Melo, a u 78. gostujući Alexis Sanchez.

Južnoameričke kvalifikacije za SP, 16. kolo: Brazil – Čile 4-2 (Nilmar 31, 73, 76, Julio Baptista 40 / Suazo 45+1-11m, 52) Venezuela – Peru 3-1 (Fedor 32, 52, Vargas 70 / Fuenmayor 41-ag) Paragvaj – Argentina 1-0 (Valdez 28) Urugvaj – Kolumbija 3-1 (Suarez 6, Scotti 77, Eguren 88 / Martinez 64) Bolivija – Ekvador 1-3 (Yecerotte 85 / Mendez 4, Valencia 46, Benitez 56)

Redoslijed: 1. Brazil 33, 2. Paragvaj 30, 3. Čile 27, 4. Ekvador 23, 5. Argentina 22, 6. Urugvaj 21, 7. Venezuela 21, 8. Kolumbija 20, 9. Bolivija 12, 10. Peru 10