Engleska Premier liga
2

Fulham šokirao Tottenham, 200. gol Lamparda u Chelseaju

Nogometaši Fulhama svladali su na White Hart Laneu domaći Tottenham 1-0 u londonskom derbiju 30. kola engleske Premier lige.

Pogodak za goste postigao je bugarski 32-godšnji napadač Dimitar Berbatov u 52. minuti, nakon što ga je s lijeve strane odličnim niskim ubacivanjem poslužio Riether. Bio je to prvi Fulhamov udarac na utakmici u okvir gola. Ukupno su imali dva. Berbatov je zabio 11. gol u Premiershipu ove sezone. Iz poštovanja prema svom bivšem klubu Tottenhamu, nije želio slaviti gol. Zabio je u trećoj uzastopnoj ligaškoj utakmici, što mu u Tottenhamu nikada nije uspjelo.

Fulham je u dobroj formi, te je u zadnje četiri runde upisao dvije pobjede i dva remija. Proslavio je prvu ligašku pobjedu na White Hart Laneu još od augusta 2003. godine, te prvu uopće nakon studenog 2008. godine.

Tottenham je dobio šest prethodnih prvenstvenih utakmica protiv Fulhama. Ovom prilikom je upisao drugi uzastopni poraz u prvenstvu, nakon onog kod Liverpoola u prošloj rundi. Malo toga su pokazali Gareth Bale i saigrači u ovoj utakmici. Imali su nekoliko prilika, prije svih Defoe, koji je ušao u igru u nastavku, ali je gostujući golman Schwarzer bio na visini zadatka.

Porazom Tottenhama okoristio se Chelsea koji je kod kuće svladao West Ham 2-0 u još jednom londonskom ogledu, te je preskočio ''Spurse'' na trećem mjestu na ljestvici, sada s bodom više od gradskog suparnika. Frank Lampard zabio je glavom na ubacivanje Hazarda u 19. minuti. Bio je to njegov 200. pogodak u dresu Chelseaja u karijeri u svim takmičenjima, a 12. ove sezone u Premiershipu. Konačnih 2-0 postavio je Eden Hazard u 50. minuti udarcem lijevom nogom s 14 metara na asistenciju Juana Mate, koji je postao prvi igrač ove sezone u Premiershipu koji je stigao do brojke 10 i u golovima i u asistencijama. Mogao je Chelsea i uvjerljivije slaviti, ali se Demba Ba propisno ispromašivao.

Sunderland i Norwich odigrali su 1-1. Sunderlandu je to bila sedma uzastopna utakmica bez pobjede, iako je 60 minuta imao igrača više. Gosti su poveli nakon kornera s lijeve strane u 26. minuti, kada je iz blizine poentirao Hoolahan. U 30. minuti je vratar ''Kanarinaca'' Bunn igrao rukama izvan kaznenog prostora, zbog čega je dobio crveni karton. Umjesto rezervnog golaman Campa iz igre je izašao strijelac Hoolahan. U 40. minuti je poravnao Gardner sigurnim udarcem s bijele tačke, nakon što je kazneni udarac zbog igranja rukom skrivio Bassong. No, domaćin je napadao vrlo traljavo do kraja utakmice, te nije uspio stići praktički niti do ozbiljnije prilike, a kamoli do pogotka za pobjedu.

Wigan je kod kuće osvojio važna tri boda u borbi za ostanak, svladavši Newcastle 2-1. Bila je to 16. uzastopna utakmica u kojoj je Wigan pred svojim navijačima u Premierligi primio gol, ali je ipak uspio pobijediti zahvaljujući ''fliper-golu'' iz blizine Konea u 90. minuti.

Kao zanimljivost spomenimo da je Newcastleov nigerijski napadač Shola Ameobi upisao 122. nastup u engleskom prvenstvu kao zamjena, po čemu je rekorder u historiji Premiershipa.

Engleska Premier liga, 30. kolo:

Tottenham - Fulham 0-1 (Berbatov 52) Sunderland - Norwich 1-1 (Gardner 40 – 11 m / Hoolahan 26) Chelsea - West Ham 2-0 (Lampard 19, Hazard 50) Wigan - Newcastle 2-1 (Beausejour 18, Kone 90 / Santon 72)

1. Manchester United 29 24 2 3 69-31 +38 74
  2. Manchester City 29 17 8 4 51-26 +25 59
  3. Chelsea 29 16 7 6 58-30 +28 55
  4. Tottenham 30 16 6 8 51-37 +14 54
  5. Arsenal 29 14 8 7 55-32 +23 50
  6. Everton 29 12 12 5 46-35 +11 48
  7. Liverpool 30 12 9 9 57-39 +18 45
  8. West Bromwich Albion 30 13 5 12 40-38 +2 44