5

Evropska liga / Evropska liga: Ostalo je 11 mjesta za nokaut fazu, 22 tima traže prolaz

Trening Rome (Foto: EPA)
Posljednje, 6. kolo grupne faze Evropske lige igra se večeras u terminima od 17:00, 19:00 i 21:05 sati. Za plasman u šesnaestinu finala šansu imaju 22 kluba, a ostalo je ukupno 11 praznih mjesta.

Plasman u šesnaestinu finala u kojoj će nastupiti ukupno 32 kluba kao prvoplasirani timovi svojih grupa osigurali su Ajax, Roma, Schalke, Šahtar Donjeck, Sparta Prag i Zenit, a plasman su također osigurali i Anderlecht, APOEL, Athletic, Genk, Krasnodar, Olympiacos i Saint-Étienne.

U šesnaestinu finala Evropske lige kao trećeplasirani timovi svojih grupa Lige prvaka putuju Ludogorec, Bešiktaš, Borussia M'Gladbach, Rostov, Tottenham, Legia, Copenhagen i Lyon.

Saberemo li sve te klubove doći ćemo do broja 21, što znači da je ostalo još 11 nepopunjenih mjesta, a za njih se bore 22 kluba. To su: Astra Giurgiu, Austria Wien, AZ Alkmaar, Braga, Celta Vigo, Dundalk, Fenerbahče, Feyenoord, Fiorentina, Gent, Hapoel Beer-Sheva, Maccabi Tel-Aviv, Manchester United, Osmanlıspor, PAOK, Qarabag, Slovan Liberec, Southampton, Standard Liege, Steaua Bukurešt , Villarreal i Zurich.

Sve šasne za plasman u šesnaestinu finala Evropske lige izgubili su Astana, Gabala, Inter, Konyaspor, Mainz, Nice, Panathinaikos, Rapid Wien, Salzburg, Sassuolo, Viktoria Plzen, Young Boys i Zorya. Oni večeras igraju svojih posljednjih 90 minuta u evropskim takmičenjima ove sezone.

Zanimljivo je u grupi A gdje Manchester United treba bod kako bi osigurao prolazak u nokaut fazu, a ukoliko United slavi te pri tom Fenerbahče ne pobijedi Feyneoord, onda će tim sa Old Trafforda grupu okončati na prvom mjestu.

U grupi H gdje je Gent za koji nastupa bh. reprezentativac Danijel Milićević situacija je takva da se za drugo mjesto bore upravo Gent i Braga, a Gent za prolaz treba pobjedu uz kiks Brage. Sve drugo vodi Bragu u nokaut fazu.

Komplikovano je u grupi J gdje tri kluba mogu proći dalje, a to su Fiorentina, Qarabag i PAOK. Fiorentina za siguran plasman i prvo mjesto u grupi treba bod, a ukoliko ona izgubi od Qarabaga te PAOK slavi nad Slovanom, tada će odlučivati gol-razlika između Fiorentine, Qarabaga i PAOK-a, a zavisit će od meča između Qarabaga i Fiorentine.