3

Everton i Tottenham podijelili bodove, gostujuća slavlja Swanseaja i West Bromwicha

U 1. kolu Premiershipa Everton je na svom Goodisonu remizirao sa Tottenhamom. Bilo je 1:1, kao i na kraju mečeva između Middlesbrougha i Stokea te Southamptona i Watforda. Gostujuće pobjede upisali su WBA nad Palaceom i Swansea nad Burnleyjem.

Everton - Tottenham 1:1 (Barkley 5' - Lamela 59')

Ronald Koeman u svom debiju na klupi Evertona nije mogao računati na Romelua Lukaku koji je navodno povrijeđen, a meč su započeli Stekelenburg; Holgate, Funes Mori, Jagielka, Baines; Gueye, Barry (Cleverley 85'), McCarthy; Mirallas (Lennon 76'), Barkley, Deulofeu (Kone 68').

Trener Tottenhama Mauricio Pochettino odlučio se za sljedeće igrače: Lloris (Vorm 35'); Walker, Alderweireld, Vertonghen, Rose; Dier (Jansen 56'), Wanyama; Lamela, Eriksen, Alli; Kane.

Everton je sjajno otvorio meč i golom Barkleya iz slobodnog udarca Karamele su povele sa 1:0 već u petoj minuti. Barkley je uputio nezgodan centaršut, lopta prošla kroz gomilu igrača i prevarila Llorisa na golu.

Ovo je treća uzastopna sezona u kojoj Barkley u prvom kolu postiže gol za Everton.

Sjajnu šansu da udvostruči vodstvo imao je Jagielka u 15. minuti, ali odličnom intervencijom njegov udarac glavom zaustavlja Lloris. Francuski golman se istakao i u finišu prvog dijela kada brani udarac Deulofeua.

Pijetlovi su stigli do izjednačenja u 59. minuti kada je Lamela nakon centaršuta Walkera sa desne strane glavom savladao Stekelenburga.

Lamela je učestvovao u sedam golova u posljednjih sedam ligaških utakmica Tottenhama.

Do kraja meča Tottenham je bio bliži pobjedi, ali ostalo je 1:1.

Burnley - Swansea 0:1 (Fer 82')

Burnley: Heaton, Lowton, Keane, Mee, Ward, Marney, Jones (Jutkiewicz 87'), Arfield (Gudmundsson 75'), Boyd, Gray, Vokes.

Swansea: Fabianski, Naughton, Fernandez, Amat, Kingsley, Britton (Sigurdsson 60'), Cork, Fer, Barrow (Montero 64'), Routledge (Rangel 87'), Llorente.

Burnley se nakon ispadanja iz Premiershipa u sezoni 2014/15. samo jednu sezonu zadržao u Championshipu nakon čega se vratio u najveći rang engleskog fudbala.

Ipak, tim Seana Dychea poražen je od Swanseaja na domaćem terenu. Čovjek odluke za tim Francesca Guidolina bio je Fer u 82. minuti kada je pogodio za konačnih 1:0.

Crystal Palace - WBA 0:1 (Rondon 74')

Crystal Palace: Hennessey; Ward, Dann, Delaney, Souare (Kelly 90+3'); Jedinak, Puncheon (Cabaye 77'); Zaha, Lee (Bolasie 66'), Townsend; Wickham.

WBA: Foster; Dawson, McAuley, Olsson, Evans; Gardner (McClean 71'), Fletcher, Yacob, Phillips; Rondon, Berahino (Morrison 86').

Crystal Palace možda igra novu sezonu, ali nastavlja lošu formu iz prošle sezone. Tim Alana Pardewa upisao je poraz na otvaranju sezone i sada ima 13 poraza u posljednjih 20 ligaških mečeva.

Slavio je tim Tonyja Pullisa čiji je junak Rondon. Ovaj napadač je postigao jedini gol na meču u 74. minuti.

Middlesbrough - Stoke 1:1 (Negredo 11' - Shaqiri 67')

Middlesbrough: Valdes, Nsue, Barragan, Gibson, Friend, Clayton, De Roon (Forshaw 22'), Adomah, Ramirez (Nugent 88'), Downing, Negredo

Stoke City: Given; Bardsley, Shawcross, Wollscheid, Pieters; Whelan, Imbula; Shaqiri, Bojan (Allen 78'), Arnautovic; Diouf (Walters 69').

Middlesbrough se vratio u Premiership nakon što je 2009. godine ispao iz ovog takmičenja. Ipak, Boro nije uspio startati pobjedom.

Ekipa Aitora Karanke remizirala je sa Stokeom kojeg predvodi Mark Hughes. Sve je počelo dobro za Boro kada je Negredo u 11. minuti pogodio za 1:0, ali je Shaqiri golom iz slobodnog udarca u 67. minuti postavio konačnih 1:1.

Southampton - Watford 1:1 (Redmond 58' - Capoue 9')

Southampton: Forster; Cedric (Pied 80'), Yoshida, Van Dijk, Targett; Romeu, Ward-Prowse (Hojbjerg 55'); S. Davis, Tadić, Redmond; Long (Austin 83').

Watford: Gomes; Cathcart, Prödl, Britos; Amrabat, Capoue, Behrami (Watson 64', crveni karton 76'), Guedioura (Zuniga 73'), Holebas; Deeney, Ighalo (Anya 81').

Claude Puel na klupi Southamptona i Walter Mazzari na klupi Waforda upisali su remije u debitantskim nastupima.

Capoue je doveo Watford u vodstvo u devetoj minuti, ali je Redmond pogodio za 1:1 u 58. minuti. Watford je meč završio sa 10 igrača nakon što je rezervista Watson nakon samo 12 minuta provedenih u igru u 76. minuti dobio crveni karton.

Rezultati 1. kola Premiershipa:

Hull City - Leicester City 2:1 Burnley - Swansea 0:1 Crystal Palace - WBA 0:1 Everton - Tottenham 1:1 Middlesbrough - Stoke 1:1 Southampton - Watford 1:1 Manchester City Sunderland (18:30 sati) Bournemouth - Manchester United (14:30 sati, nedjelja) Arsenal - Liverpool (17:00 sati, nedjelja) Chelsea - West Ham (21:00 sati, ponedjeljak)