110

FOTO+VIDEO / Engleska i Francuska idu dalje, Ukrajina i Švedska kućama

Sa susreta Francuska-Švedska
Engleska-Ukrajina (Foto: AFP)
Posljednjim utakmicama u grupi D večeras je okončana grupna faza takmičenja Evropskog nogometnog prvenstva. Reprezentacijama Češke, Grčke, Njemačke, Portugala, Španije i Italije u četvrtfinalu se se pridružile ekipe Francuske i Engleske. Francuzi su večeras poraženi od Švedske rezultatom 2:0, a Engleska je protiv Ukrajine slavila minimalnim rezultatom 1:0.

Ukrajina je bila bolja u prvom dijelu susreta. Imali su domaćini nekoliko dobrih prilika, prvo je Garmaš uputio udarac, ali je lopta otišla pored gola Harta. Nekoliko minuta kasnije pokušali su Milevskiy, Konopljanka i Gusev, ali sva trojica su bili neprecizni.

Englezi uzvraćaju u 28. minuti. Rooney je ostao sam nakon ubačaja Younga sa desne strane, ali promašuje čitav gol. Posljednjih 10-ak minuta igra se smirila, Ukrajina je dominirala, ali bez prilika.

Na samom startu drugog dijela susreta, Engleska dolazi u vodstvo nakon greške ukrajinskog golmana Pjatova. Strijelac je bio Rooney. Pogodak nije omeo nogometaše Ukrajine koji nastavljaju napadati. Veliku priliku prvo je imao Milevskiy koji šutira glavom, ali je njegov udarac završio preko gola Harta.

Sporna akcija u 62. minuti, Milevskiy je asistirao Deviću koji je savladao Harta, ali je Terry izbio loptu iz gola. Veliki propust petog suca koji nije vidio da je lopta u golu. Rezultat se do kraja susreta nije mijenjao.

<OBJECT width="632" height="353"><PARAM name="movie" value="http://video.rutube.ru/bb8c20b9720ef18a4b038995ea9a6e20"></PARAM><PARAM name="wmode" value="window"></PARAM><PARAM name="allowFullScreen" value="true"></PARAM><EMBED src="http://video.rutube.ru/bb8c20b9720ef18a4b038995ea9a6e20" type="application/x-shockwave-flash" wmode="window" width="632" height="353" allowFullScreen="true" ></EMBED></OBJECT>

Šveđani su u susret s Francuskom ušli bez pritiska jer su već ranije izgubili sve šanse za plasman u četvrtfinale. Prva prilika na utakmici pripala je upravo njima. Larsson je dobro skočio nakon ubačaja s desne strane, ali lopta je otišla preko gola. Francuzi uzvraćaju nekoliko trenutaka kasnije, Ribery je sjajno uposlio Benzemu koji gađa Isakssona u ruke.

<OBJECT width="632" height="353"><PARAM name="movie" value="http://video.rutube.ru/2bb6e7a8818511fa30431da4e9f0ea28"></PARAM><PARAM name="wmode" value="window"></PARAM><PARAM name="allowFullScreen" value="true"></PARAM><EMBED src="http://video.rutube.ru/2bb6e7a8818511fa30431da4e9f0ea28" type="application/x-shockwave-flash" wmode="window" width="632" height="353" allowFullScreen="true" ></EMBED></OBJECT>

Francuzi nisu uspijevali probiti čvrstu švedsku odbranu pa se na odmor otišlo rezultatom 0:0.

Šveđani drugo poluvrijeme otvaraju sjajnim pogotkom Zlatana Ibrahimovića, a samo nekoliko minuta kasnije Kallstrom je imao još jednu fantastičnu priliku. Pucao je s pet metara, ali Lloris je bio odlično postavljen.

Švedska je dominirala cijelim tokom susreta i u sudačkoj nadoknadi golom Larssona došla do zaslužene pobjede od 2:0. Zbog dva ranija poraza, Švedska se oprašta od Evropskog prvenstva.

<OBJECT width="632" height="353"><PARAM name="movie" value="http://video.rutube.ru/e8b7642e86427463eb95baf9da8002d8"></PARAM><PARAM name="wmode" value="window"></PARAM><PARAM name="allowFullScreen" value="true"></PARAM><EMBED src="http://video.rutube.ru/e8b7642e86427463eb95baf9da8002d8" type="application/x-shockwave-flash" wmode="window" width="632" height="353" allowFullScreen="true" ></EMBED></OBJECT>