Bundesliga
0

Džekino remek-djelo!

Uoči posljednjeg kola nogometne Bundeslige Wolfsburg na čelu ima dva boda prednosti ispred Bayerna i Stuttgarta, zahvaljujući golovima Džeke i Grafitea. Hertha je izgubila šanse za naslov.

Posljedica je to raspleta 33. bundesligaškog kola. Nogometaši Wolfsburga trijumfalno su prošli gostovanje kod Hannovera proslavivši 5-0 pobjedu. Bayern nije uspio pobijediti Hoffenheima na gostovanju (2-2), kao ni Hertha Schalkea u Berlinu (0-0). Stuttgart se 2-0 pobjedom nad Energiejem bodovno izjednačio s Bayernom.

HSV je izgubio na svojoj Nordbank Areni od Kölna 1-0 i time kolo prije kraja ostao ispod crte koja razdvaja “evropske” od “neevropskih” Bundesligaša za sljedeću sezonu. Dortmundska Borussija stoji bolje s jednakim brojem bodova, nakon što je sastav Jürgena Kloppa na Westfallenu deklasirao Arminiju (bez Andre Mijatovića) 6-0 pobjedom.

U posljednjem kolu Wolfsburg dočekuje Werder, ekipu bez ikakvih bundesligaških ambicija, koja je u subotu na svom stadionu izgubila 3-1 od "fenjeraša" Karlsruhea. Treba mu bod iz te utakmice za osiguranje naslova.

Bayern na Allianz Areni dočekuje Stuttgarta u borbi za drugo mjesto, koje izravno vodi u Ligu prvaka. Samo ta dva kluba mogu još teoretski prestići sastav Felixa Magatha.

Volfsburžane su do velike pobjede kod Hannovera u subotu opet vodili napadači Džeko i Grafite. Džeko je zabio hat-trick, drugi unutar samo četiri kola, tokom kojih je skupio čak devet golova. Trenutno je na učinku od 25 pogodaka i 10 asistencija ove sezone u Bundesligi.

Grafite je zabio dva gola, od kojih mu je za jedan asistirao Džeko. Stao je na brojci od 26 bundesligaških golova.

Misimović, koji je asistirao Džeki za gol glavom u 54. minuti, proveo je u igri 73. minute. Džeku je Magath zadržao do kraja.

Sva tri pogotka 23-godišnjeg napadača bili su remek-djela. Prvog je zabio krasnim drop-kickom sa 17 metara u same rašlje Enkeova gola, a druga dva krasnim udarcima glavom.

Bayern je poveo u Hoffenheimu golom Riberyja (deveti u sezoni) u 16. minuti. Domaći su preokrenuli preko Dembe Baa (13. gol) i Carlosa Eduarda. Brazilac je prethodno asistirao Senegalcu za izjednačujući zgoditak. Konačan je rezultat postavio Toni na kraju prvog poluvremena udarcem glavom nakon superprecizne asistencije Riberyja. Talijanu je to bio 14. prvenstveni pogodak ove sezone, a Francuzu deseta asistencija.

Sejad Salihović odradio je svih devedeset minuta u domaćem sastavu.

Stuttgart i dortmundska Borussija tako nastavljaju savršene serije. Švabi su osam utakmica u nizu bez poraza, od kojih su u sedam navrata slavili. Dortmunđani su pak u devet posljednjih utakmica osam puta dobili i jednom izgubili.

Bundesliga, 33. kolo:

Hannover - Wolfsburg 0-5 (Džeko 14, 54, 80, Grafite 33, 36)

Hoffenheim – Bayern 2-2 (Ba 21, Carlos Eduardo 29/ Ribery 16, Toni 44)

Hertha – Schalke 0-0

Stuttgart – Energie 2-0 (Hitzlsperger 19, Cacau 78)

Bochum – Eintracht 2-0 (Hashemian 26, Klimowicz 72)

Borussia (D) – Arminia 6-0 (Kehl 43, 72, Hajnal 53, Valdez 69, Tinga 84, Zidan 87)

Bayer – Borussia (M) 5-0 (Kiessling 31, Helmes 44, Castro 68, Kadlec 79, Dante 86)

HSV – Köln 0-1 (Ehret 9)

Werder - Karlsruhe 1-3 (Stindl 28, 39, Jašvili 55 / Hugo Almeida 73)

1. VfL Wolfsburg 33 20 6 7 75-40 66

2. Bayern München 33 19 7 7 69-41 64

3. VfB Stuttgart 33 19 7 7 62-41 64

4. Hertha BSC 33 19 6 8 48-37 63

5. Borussia Dortmund 33 15 13 5 59-36 58

6. Hamburger SV 33 18 4 11 46-45 58