Serie A
0

Dva gola za obilježavanje velikog rekorda Del Piera

Alberto Zaccheroni došao je do prve pobjede na klupi Juventusa u trećem pokušaju. Nakon dva remija (1-1) njegovi su nogometaši u dvoboju 24. kola Serije A pobijedili Genou 3-2.

Prvu pobjedu domaćeg sastava nakon pet utakmica posta nadahnuo je 35-godišnji veteran Alessandro Del Piero, strijelac pogodaka za 2-1 vodstvo i konačnih 3-2.

Golgeterski sjajan dan podudario se velikanu talijanskog nogometa sa sjajnim rekordom. U ovoj je utakmici po 445. put zaigrao u dresu Juventusa kad su prvenstveni dvoboji u pitanju. Time je na prvom mjestu vječne liste pretekao legendarnog Giampiera Bonipertija, drugoga najboljeg strijelca kluba, koji je stao na brojci od 444 ligaška nastupa za Juventus. Bolji strijelac od njega također je Del Piero.

Del Piero se ovim pogocima popeo na brojku od tek četiri postignuta gola ove sezone. Za 2-1 majstorski mu je, petom, asistirao Diego, dok je za 3-2 zabio u 78. minuti iz vrlo sumnjivog 11-erca koji je iznudio sam. Juventus je na 1-1 izjednačio golom Brazilca Amaurija. Bio je njegov peti prvenstveni pogodak ove sezone i prvi nakon 28. oktobra prošle godine.

Gosti su poveli 1-0 te na 2-2 izjednačili golovima Rossija. Kod drugog je teško pogriješio Gianluigi Buffon, kojeg je stoga pobjednički gol Del Piera najviše razveselio.

Juventus je posljednji put u Seriji A slavio šestog januara, 2-1 na gostovanju kod Parme.

Na istom je mjestu u dvoboju 24. kola slavio rimski Lazio nanijevši domaćem sastavu treći poraz (2-0) na njegovom stadionu ove sezone. Također nakon sušnog razdoblja od pet utakmica Rimljane je do pobjede, i to u svom debitantskom nastupu, doveo dosadašnji trener splitskog Hajduka Edoardo Reja.

Povela je rimska ekipa golom Stenarda u 68. minuti, da bi konačan rezultat svojim trećim golom ove sezone postavio Argentinac Mauro Zarate. Sudac De Marco isključio je u 73. minuti utakmice domaćeg veznjaka Jimeneza.

Serie A, 24. kolo:

Cagliari – Bari 3-1 (Conti 13, Nene 30, Cossu 53 / Masiello 52) Catania – Atalanta 0-0 Chievo – Siena 0-1 (Reginaldo 75) Juventus – Genoa 3-2 (Amauri 42, Del Piero 61, 78-11m / Rossi 16, 63) Livorno – Bologna 0-1 (Di Vaio 22) Parma – Lazio 0-2 (Stenardo 68, Zarate 89)

1. Inter 23 16 5 2 49-20 +29 53
  2. Roma 24 14 5 5 42-27 +15 47
  3. Milan 23 13 6 4 39-24 +15 45
  4. Sampdoria 24 11 6 7 32-31 +1 39
  5. Juventus 24 11 5 8 38-32 +6 38
  6. Napoli 23 10 8 5 32-27 +5 38
  7. Palermo 24 10 7 7 32-30 +2 37
  8. Cagliari 23 10 5 8 37-30 +7 35