2.12.2010. u 23:21
0
13
0
Nogometaši Dinama nisu uspjeli doći do "zlatnih bod(ova)" na Madrigalu. U utakmici 5. kola grupe D Evropske lige španski Villarreal je pobijedio 3-0 i tako prestigao Dinamo na tabeli ove grupe.
Dinamo mora i može žaliti za dva trenutka prilikom gostovanja kod trenutno trećeplasirane ekipe španske Primere. Dok još "žuta podmornica" nije upalila svoje motore Dinamo je mogao iznenaditi mnogo jaču ekipu od sebe. Naime, u 14. minuti je Tonel pogodio stativu, dok je minutu nakon toga Beqiraj promašio prazan gol s dva metra udaljenosti. Naime, promašio je loptu, a potom je domaći golman Diego Lopez otklonio daljnje probleme za domaće.

U tom prvom poluvremenu Villarreal nije bio niti malo bolja ekipa, no Dinamo to ničim nije iskoristio. Primili su pogodak u 25. minuti i to vjerovatnom greškom sudije koji je "nevini" kontakt Dinamovog golmana Kelave i Argentinca Rubena okarakterizirao jedanaestercem. Inače, Ruben je jedva dotaknuo loptu prije kontakta s Kelavom i nije bio u pravoj šansi za pogodak.

No, udarac s bijele tačke je rutinski realizirao Giuseppe Rossi za vodstvo domaćina.

U nastavku se igralo gotovo isključivo pred Dinamovim vratima i gotovo je svake minute bilo opasno po gol. Briljirao je strijelac Rossi koji je postigao još jedan pogodak. Jednom se i Ruben upisao u strijelce, a najbolji Dinamov igrač Kelava je u 87. minuti odbranio jedanaesterac Senne, koji je sviran nakon Bišćanovog igranja rukom u svom šesnaestercu. Zbog toga je Dinamov kapiten dobio i crveni karton.

Spomenimo i da je na ovoj utakmici došao kraj dugoj seriji Kelave bez primljenog pogotka. U svoju je mrežu po loptu otišao nakon 1009 minuta.

Ako ništa drugo, na ruku je Dinamu išla informacija iz Soluna gdje je belgijski Club Brugge odigrao 1-1. Belgijancima je nebitni bod donio Ščepović pogotkom u 90. minuti, te je time "poništio" uvodni gol na utakmici Vierninhe iz 25. minute.

Sada Dinamu nedostaje bilo kakva pobjeda u zadnjem kolu kada su domaćini PAOK-u. Utakmica se u Maksimiru igra 15. ovog mjeseca. Villarreal se, pak, ovim slavljem plasirao u drugi krug Evropske lige.

Grupe E i F nogometne Evropske lige dobile su svoj rasplet nakon utakmica 5. kola. Poznata su sva četiri kluba koja su iz tih grupa izborila šesnaestinu finala.

Vodeća ekipa grupe E, BATE Borisov, doživio je uvjerljiv 4-1 poraz na svom travnjaku od kijevskog Dinama koji je pobjedom izjednačio bodovni učinak sa domaćinom koji je dvoboj igrao na Dinamovom stadionu u Minsku. Pobjedom su Ukrajinci i zasjeli na vrh tabele.

Zasluga za pobjedu ima i hrvatski reprezentativac Ognjen Vukojević koji je odigrao cijeli susret i čiji je gol iz 16. minute otvorio susret. Zabio ga je Vukojević sa šest-sedam metara iz gužve nastale nakon slobodnog udarca. U istoj grupi Sheriff i AZ Alkmaar odigrali su 1-1.

Praška Sparte remizirala je (2-2) kod Palerma koji je dva puta vodio, ali ne i znao sačuvati stečenu prednost. Bod u Italiji Sparti je bio dovoljan za prolazak grupe u kojoj je uvjerljivom 5-1 pobjedom moskovski CSKA upisao i petu pobjedu u jednako toliko utakmica, ovaj puta protiv Lausanne. Moskovljani su na impresivnoj razlici pogodaka 17-2.

Evropska liga, 5. kolo:

Grupa D

Villarreal - Dinamo 3-0 (Rossi 25-11m, 80, Ruben 62)
PAOK - Club Brugge 1-1 (Vierinha 25 / Ščepović 90)

Tabela: 1. Villarreal 9, 2. PAOK 8, 3. Dinamo 7, 4. Club Brugge 3.

Grupa E

BATE Borisov - Dinamo Kijev 1-4 (Nehajčik 84 / Vukojević 16, Jarmolenko 43, Gusev 50-11m, Milevskij 68)
Sheriff - AZ Alkmaar 1-1 (Rouamba 54 / Holman 17)

Tabela: 1. Dinamo Kijev 10, 2. BATE Borisov 10, 3. AZ Alkmaar 4, 4. Sheriff 4

Grupa F

CSKA Moskva - Lausanne 5-1 (Necid 18, 82, Sekou 22, Tošić 40, Džagojev 71 / Carrupt 90+2)
Palermo - Sparta Prag 2-2 (Rigoni 23, Pinilla 59-11m / Kladrubsky 51-11m, Kucka 62)

Tabela: 1. CSKA Moskva 15, 2. Sparta Prag 8, 3. Palermo 4, 4. Lausanne 1