Premiership
0

Cijeli Old Trafford zviždao Eduardu

U večernjem terminu su nogometaši Manchester Uniteda i Arsenala odigrali derbi utakmicu 4. kola Premiershipa. Pobijedili su aktualni prvaci lige, klub iz Manchestera, s 2-1.

Arsenal je pomalo glupo prosuo vodstvo 1-0 do kojeg su došli nakon pogotka Rusa Andreja Aršavina u 40. minuti. Naime, unutar samo šest minuta nastavka su primili dva pogotka, a mogli su proći bez i jednoga.

U 59. minuti je Arsenal doživio nešto slično onome što su proživjeli igrači Celtica kada su sredinom tjedna igrali na Emirates stadionu uzvratnu utakmicu 4. pretkola Lige prvaka. Tada je Eduardo "prevario" suca Mejuta Gonzaleza, a potom je realizirao jedanaesterac.

Ovom prilikom je Rooney simulirao kontakt s Almunijom (kojeg nije bilo), te je time natjerao suca Mikea Deana na pokazivanje bijele tačke. Rooney je pogotkom iskoristio poklon, a već u 64. minuti je Abou Diaby katastrofalno reagirao i prevario svog golmana za vodstvo Manchester Uniteda 2-1.

Iako nisu bili bolji domaći nogometaši su poveli 2-1 i odtad, pa do kraja utakmice, su rutinirano čuvali prednost, makar je Arsenal imao prilika za izjednačenje.

U 79. minuti je Arsene Wenger zamijenio Denilsona i uveo u igru hrvatskog reprezentativca Eduarda što je bio znak za masovno zviždanje na Old Traffordu.

Domaći navijači su na takav način izrazili što misle o iznuđenom jedanaestercu Eduarda prošle sedmice, makar su se i sami okoristili (kao i njihov klub) istim načinom na ovom derbiju.

Treba reći da je Wenger neposredno uoči ove utakmice razmišljao o tome da Eduarda poštedi igranja, jer je pretpostavio da bi se upravo takav "doček", prepun negodovanja i zviždanja, mogao dogoditi.

• Ne znam imam li srca staviti Eduarda u igru tokom ove utakmice, jer bi ga atmosfera na Old Traffordu mogla progutati - rekao je engleskim novinarima Wenger prije utakmice.

Eduardo je imao jednu polupriliku, četiri minute prije kraja, ali je ostao kratak na asistenciju Bendtnera.

Premiership, 4. kolo:

Manchester United - Arsenal 2-1 (Rooney 59-11m, Diaby 64-ag / Aršavin 40) Tottennham - Birmingham 2-1 (Crouch 72, Lennon 90+5 / Bowyer 75) Bolton - Liverpool 2-3 (Davies 33, Cohen 47 / Johnson 41, Torres 56, Gerrard 83)

Blackburn - West Ham 0-0 Wolverhampton - Hull City 1-1 (Stearman 46 / Geovanni 3) Stoke - Sunderland 1-0 (Kitson 43) Chelsea - Burnley 3-0 (Anelka 45, Ballack 47, A. Cole 52)