41

Bundesliga: Bayern rekordno brzo potvrdio naslov

Slavlje Bayernovih nogometaša (Foto: AFP)
Samo 27 kola bilo je potrebno Bayernu da odbrani naslov prvaka Njemačke. Sedam kola prije kraja prvenstva pobjedom u Berlinu protiv Herthe i matematički je stigao do novog naslova prvaka.

Bavarci su tako ostali i 52. utakmicu zaredom neporaženi u Bundesligi, a slavljem u Berlinu 3-1 pobjegli su drugoplasiranoj dortmundskoj Borussiji na nedostižnih 25 bodova. Guardiolina ekipa ove sezone u Bundesligi upisala je čak 25 pobjeda i samo dva remija uz fantastičnu gol razliku 79-13.

Protiv Herthe nije bilo problema. Već u prvih 15 minuta Bayern je pobjegao na 2-0 golovima Tonija Kroosa u šestoj i Marija Götzea u 14. minuti te je bilo jasno u kojem smjeru će utakmica ići.

Guardiolina ekipa držala je loptu u posjedu, bila je značajno opasnija, međutim Hertha je unijela dozu zanimljivosti u susret u 66. minuti kada je preko svog najboljeg strijelca Adriana Ramosa iz kaznenog udarca smanjila na 2-1. Ipak, u 79. minuti Franck Ribery podiže na 3-1 i otklanja svaku neizvjesnost.

Wolfsburg je stigao do vrijedna tri boda u borbi za evropske pozicije pobjedom u Bremenu 3-1. Po sličnom scenariju kao i Bayern, Wolfsburg je vrlo brzo stvorio prednost golovima Malande u drugoj i hrvatskog reprezentativca Ivana Perišića u desetoj minuti. Perišić je postigao pogodak u naletu s ruba peterca ostavivši domaćeg golmana Wolfa bez šanse.

Ipak, domaćin je već u 16. minuti smanjio na 2-1 i pokušavao je u nastavku susreta doći do potpunog povratka u utakmicu. To mu nije pošlo za rukom, a susret je potpuno riješen u 80. minuti kada Arnold podiže na 3-1.

U derbiju u Dortmundu između domaće Borussije i Schalkea nije bilo pogodaka čime se nastavlja neizvjesna utrka ove dvije ekipe za drugo mjesto dok je Braunschweig stigao do bodova nade pobjedom protiv Mainza.

Bh. reprezentativac u redovima Schalkea, Sead Kolašinac, odigrao je svih 90 minuta za svoj klub, baš kao i Ermin Bičakčić za svoj Braunschweig.

Bundesliga, 27. kolo:

Eintracht Braunschweig - Mainz 3-1 (Kumbela 18, 77, Nielsen 45 / Müller 20) Werder - Wolfsburg 1-3 (Prödl 16 / Malanda 2, Perišić 10, Arnold 80) Borussia Dortmund - Schalke 0-0 Hertha - Bayern 1-3 (Ramos 66-11m / Kroos 6, Götze 14, Ribery 79)

4. VfB Stuttgart 26 6 6 14 40-52 -12 24
  5. Hamburger SV 26 6 5 15 41-55 -14 23 17 1. FC Nürnberg 26 4 11 11 30-49 -19 23 18 TSV Eintracht Braunschweig 27 5 6 16 24-49 -25 21