Le Championnat
0

Bordeaux bolji od Lyona u derbiju začelja

Nogometaši Bordeauxa pobijedili su na svom stadionu Lyon 2-0 u derbiju i posljednjoj utakmici šestog prvenstvenog kola u Francuskoj.

Na stadionu Jacques Chaban-Delmas sastale su se ekipe koje su se lanjskih sezona borile za naslov prvaka, a sada su pri dnu tabele.

Prvi put nakon transfera u Lyon za rekordna (u Francuskoj) 22 miliona eura pred publiku koja ga je obožavala vratio se 24-godišnji veznjak Yoann Gourcuff.

Francuski reprezentativac Alou Diarra doveo je domaći sastav u vodstvo u 60. minuti nakon ubačaja Čeha Jaroslava Plašila s lijeve strane iz slobodnog udarca. Glavom je proslijedio loptu u mrežu Huga Llorisa nakon što je u zraku za nijansu nadskočio Dejana Lovrena.

Na početku sudijske nadoknade stopostotnu je priliku za goste propustio Bafetimbi Gomis. Pogodio je prečku nakon što je golman domaćih Cedric Carasso reagirao taman koliko je trebalo da lopta ne završi iza njegovih leđa.

U protuudaru je Brazilac Jussie pogodio za konačan rezultat nakon slaloma kroz odbrambenu liniju Lyona. Na tom je putu driblingom slomio i Lovrena, koji je odigrao svih devedeset minuta.

Bosanskohercegovački reprezentativac Miralem Pjanić ušao je u igru u 73. minuti zamijenivši Makouna.

Ekipa koju vodi Claude Puel nakon zasluženog je poraza ostala na 17. mjestu tabele. Ima sastav iz Lyona samo jednu pobjedu uz dva remija i tri poraza na startu Le Championnata. Bordeaux je ovom pobjedom s 18. skočio na 13. mjesto.

Le Championnat, 6. kolo:

Lille – Auxerre 1-0 (Sow 90) PSG – Rennes 0-0 Bordeaux – Lyon 2-0 (Diarra 60, Jussie 90+2)

1. AS Saint-Etienne 6 4 1 1 11-6 +5 13
  1. Toulouse FC 6 4 1 1 8 3-5 +13
  2. Stade Rennais FC 6 3 3 0 7-2 +5 12
  3. SM Caen 6 3 2 1 7-6 +1 11
  4. FC Sochaux-Montbéliard 6 3 1 2 12-7 +5 10
  5. LOSC Lille Métropole 6 2 4 0 7-3 +4 10
  6. OGC Nice 6 2 3 1 6 -8 -2 9
  7. Olympique de Marseille 6 2 2 2 11-8 +3 8