0

Bjeloruski BATE Borisov izborio Ligu prvaka

FENA
Bjeloruski prvak BATE Borisov priredio je pravu senzaciju izborivši plasman u nogometnu Ligu prvaka. Klub čiji je godišnji budžet oko dva miliona eura preskočio je tri runde kvalifikacija i probio se u elitno društvo.

U uzvratnom susretu trećeg pretkola BATE je pred svojim navijačima odigrao 1:1 protiv Levskog iz Sofije i tako sačuvao pogodak prednosti iz prve utakmice u kojoj je slavio 1:0.

BATE je poveo pogotkom Sosnovskog u 13. minuti, a izjednačio je Gadžev u 39. minuti.

BATE je postao prvi bjeloruski klub koji se ne samo plasirao u Ligu prvaka, već i koji je uopće došao do trećeg pretkola. Na putu do elitnog društva Bjelorusi su u prvom pretkolu izbacili Valur Reykjavik, u drugom Anderlecht, a u trećem Levski.

BATE vodi 31-godišnji Viktar Gončarenko koji je postao najmlađi trener u historiji koji je izborio Ligu prvaka.