Kvalifikacije za SP
0

BiH razbila Belgiju u Genku s 4:2!

FENA / Sarajevo-x.com
Nogometna reprezentacija Bosne i Hercegovine je u petom kolu grupe 5 kvalifikacija za SP 2010. u Južnoafričkoj Republici večeras u Genku pobijedila Belgiju sa 4:2 (1:0).

Strijelci za BiH bili su Džeko (7.), Jahić (75.), Bajramović (80.) i Misimović (85.), dok su golove za Belgiju postigli Dembele (65.) i Sonck (88. - 11 m).

Susret je na stadionu Cristal Arena sudio Rus Nikolai Ivanov.

Nogometaši BiH ostvarili su jednu od najvažnijih pobjeda i preuzeli drugo mjesto na tabeli grupe 5 kvalifikacija. Mada oslabljena neigranjem nekoliko standardnih igrača reprezenzacija BiH napravila je podvig i favoriziranoj Belgiji postigla četiri gola.

Dobru partiju u Genku reprezentativci BiH najavili su već na početku utakmice i iz prve prave prilike došli u vodstvo. Džeko je dobro šutirao sa 15 metara i pogodio rašlje gola za vodstvo BiH.

Nakon postignutog gola reprezentativci BiH prepustili su inicijativu domaćim igračima, koji su napravili nekoliko prilika, ali bez uspjeha.

U drugom poluvremenu Belgijanci su nastavili s napadima što im se isplatilo u 65. minuti, kada su preko Dembelea došli do poravnanja.

U 70. minuti došlo je do desetominutnog prekida zbog ubacivanja baklji na teren. Nakon pauze bolje su se snašli bh. nogometaši, koji su nakon nepunih pet minuta 'nastavka' ponovo došli u vodstvo. Misimović je u šesnaestercu Belgije uposlio usamljenog Jahića, koji je s pet metara plasirao loptu u gol.

Pet minuta kasnije bilo je 1:3. Džeko je asistirao za Bajramovića, koji je u svom prvom nastupu u reprezentaciji nakon 15 mjeseci postigao pogodak i osigurao pobjedu bh. selecije. Mislimović je golom u 85. minuti 'zapečatio' sudbinu Belgijanaca, dok je konačnih 2:4 postavio Sonck u 88. minuti iz penala.

U susretu u Genku za reprezentaciju BiH nastupili su: Supić, Nadarević, Spahić (od 60. Mravac), Berberović, Pandža, Muratović, Ibričić, Jahić, Misimović, Muslimović (od 70. Bajramović), Džeko (od 89. Pjanić).

U narednom kolu u srijedu BiH će u Zenici dočekati Belgiju.

Evropske kvalifikacije za SP 2010:

Belgija - BiH 2:4 (Džeko 7, Jahić 74, Bajramović 80, Misimović 86 / Dembele 65, Sonck (pen.) 89)