29

Belgija druga evropska selekcija u osmini finala SP, Rusija poražena na Maracani

Piše: J. H.
U drugom kolu grupe H Svjetskog nogometnog prvenstva u Brazilu, danas su na Maracani igrali Belgija i Rusija. Pobjednički gol za Belgiju postigao je Divock Origi u samom finišu susreta.

Nakon ovog rezultata Belgija je najbliža prolasku u osminu finala Mundijala dok će se Rusija, Alžir i Južna Koreja boriti za to drugo mjesto.

U susretu koji nije ponudio atraktivan nogomet sa mnogo prilika, bilježimo šansu za Belgiju na otvaranju susreta kada se Dries Mertens našao u prilici, ali je njegov šut blokiran.

Desetak minuta kasnije i Rusi su imali polupriliku za postizanje gola, ali je šut Viktora Faizulina sjajno odbranio golman Rusije.

Do kraja poluvremena, Rusi su ponovo zaprijetili preko Alexandra Kokorina koji glavom šutira pored gola.

Desetak minuta prije kraja susreta u Rio de Janeiru, Rusija je imala šansu preko Andreyja Yeschenka koji šutira pored lijeve stative.

Najbolju šansu za vodstvo Belgije vidjeli smo u 84. minuti. Hazard je sjajno šutirao i pogodio stativu gola Rusije.

Nije prošlo dugo prije nego je isti igrač ponovo zaprijetio, a Akinfejev sjajno odbranio. Rusija je kapitulirala nakon sjajne akcije Hazarda i Divocka Origija koji je savladao danas odličnog ruskog golmana za konačnih 1:0.

Nakon Holandije, Belgija je kao druga evropska selekcija osigurala osminu finala Mundijala.