Bundesliga, 33. kolo
0

Bayern osvojio titulu, Džeko opet strijelac

Nogometaši Bayerna pobijedili su na Allianz Areni Bochum 3-1, dok je Schalke u Gelsenkirchenu izgubio od Werdera 2-0 u dvobojima pretposljednjega, 33. bundesligaškog kola.

Time su Bavarci kolo prije kraja pobjegli ekipi Felixa Magatha na tri boda prednosti. S obzirom na to da imaju za 17 golova bolju gol-razliku od jedinog rivala za naslov, može se reći da mogu slaviti svoj 22. naslov njemačkih prvaka, prvi nakon 2008. godine.

Sva je tri gola za Bayern zabio mladi njemački reprezentativac Thomas Müller došavši time do brojke od 13 bundesligaških pogodaka u sezoni.

Koliko su pogriješili kad su Mesuta Özila u januaru 2008. godine pustili da ode u Werder još su jednom mogli uvidjeti vodeći ljudi Schalkea. Od naslova su se "rudari" oprostili domaćim porazom od bremenskog sastava 2-0.

Sjajni je veznjak, jedna od najvećih uzdanica njemačke reprezentacije za SP u Južnoj Africi, doveo goste u vodstvo nakon velemajstorskog soloprodora u 55. minuti, da bi devet minuta kasnije kao na pladnju poslužio Portugalca Huga Almeidu za konačnu 2-0 pobjedu. Učinkom protiv bivšeg mu kluba 23-godišnji se ljevak popeo na devet golova i 17 asistencija u sezoni.

Do nevažne, 4-0 pobjede došao je HSV na svojoj Nordbank Areni u susretu s Nürnbergom. Dva je gola, drugi i treći, za Hamburžane zabio Mladen Petrić. Najprije je u 19. minuti pod gredu krasno ljevicom pospremio lijepu povratnu loptu Guya Demela, da bi šest minuta kasnije na 3-0 povećao zabivši glavom na ubačaj Trochowskog s desne strane. U 61. ga je zamijenio Van Nistelrooy i do kraja se upisao na listu strijelaca postigavši svoj četvrti bundesligaški pogodak.

Borussija u Dortmundu nije uspjela pobijediti Wolfsburg (1-1) propustivši time do samog kraja sudjelovati u borbi za treće mjesto i Ligu prvaka. Golman gostiju Diego Benaglio u 35. je utakmici obranio inače nepostojeći penal Nuriju Sahinu, a naš reprezentativac Edin Džeko goste je doveo u vodstvo u 69. minuti sjajno se snašavši pred domaćim golom. Golmanu Wiedenfelleru gurnuo je petom loptu kroz noge za svoj 21. bundesligaški pogodak. Sa Stefanom Kießlingom dijeli prvo mjesto liste strijelaca.

Kapiten Zvjezdan Misimović, kao i Džeko, odigrao je svih 90 minuta utakmice.

Bayer je u Leverkusenu odigrao samo 1-1 s Herthom. Rezultat ne odgovara nikome. Leverkužani su si smanjili izglede za treće mjesto, a Berlinčani i službeno ispali u 2. Bundesligu. Za opstanak će se u posljednjem kolu boriti još Bochum, Nürnberg i Hannover, koji je deklasirao Borussiju iz Mönchengladbacha 6-1 pobjedom.

Hoffenheim je u Frankfurtu pobijedio Eintracht 2-1 uz dva gola Ganca Princea Tagoea.

Naši reprezentativci Sejad Salihović i Vedad Ibišević odigrali su svih 90 minuta. Salihović je zaradio svoj već 12. žuti karton u sezoni.

Opstanak je definitivno osigurao Freibrug odigravši 2-2 na gostovanju kod Kölna. Dva je gola za goste zabio Kamerunac Idrissou.

Bundesliga, 33. kolo:

Stuttgart – Mainz 2-2 (Marica 73, 75 / Fathi 52, 63) Bayern – Bochum 3-1 (Müller 18, 20, 69 / Fuchs 85) Köln – Freiburg 2-2 (Tošić 9, Freis 84 / Idrissou 31, 57) Bayer – Hertha 1-1 (Friedrich 59 / Raffael 12) Schalke – Werder 0-2 (Özil 55, Hugo Almeida 64)

Hannover – Borussia M. 6-1 (Haggui 16, Pinto 23, Ya Konan 27, Hanke 39, Chahed 53, Bruggink 74 / Herrmann 69) HSV – Nürnberg 4-0 (Pitroipa 10, Petrić 19, 25, Van Nistelrooy 73) Borussia D. - Wolfsburg 1-1 (Stiepermann 81 / Džeko 69) Eintracht – Hoffenheim 1-2 (Schwegler 20 / Tagoe 80, 88)

1. Bayern 33 19 10 4 69-30 +39 67
  2. Schalke 33 19 7 7 53-31 +22 64
  3. Werder 33 17 9 7 70-39 + 31 60
  4. Bayer 33 15 13 5 64-37 +27 58
  5. Borussia D. 33 16 9 8 53-39 +14 57
  6. Stuttgart 33 15 9 9 50-40 + 10 54
  7. Hamburger SV 33 13 12 8 55-40 + 15 51
  8. Wolfsburg 33 13 8 12 61-57 +4 47