Grupe I i G
1

Athletic pao u Češkoj, Sporting u Mađarskoj

Sparta Prag - Athletic Bilbao (Foto: AFP)
Nogometaši Lyona stigli su i do druge pobjede u grupii I Evropske lige, dok je prošlosezonski finalist ovog takmičenja Athletic Bilbao doživio težak poraz u Češkoj.

Bolja je od Baska s 3-1 bila praška Sparta. Tomaš Zapotočny je doveo češke doprvake u vodstvo u 26. minuti, a do poluvremena je prednost domaćih udvostručena nakon što je glavom u 41. minuti zabio Albanac Bekim Balaj. Poslije prekršaja Xabiera Castilla na Vaclavu Kadlecu, Josef Hušbauer je u 56. minuti pogodio s bijele tačke za velikih 3-0, a Oscar de Marcos je do kraja samo ublažio poraz Athletica.

Lyon je u utakmici punoj pogodaka i preokreta kao gost svladao izraelski Hapoel iz Kiryat Shmone s 4-3. Domaće je već u sedmoj minuti u vodstvo doveo Shimon Abuhazira, ali Lyon je od 17. do 31. minute zabio tri gola, zahvaljujući Gueidi Fofani, Fabianu Monzonu i Anthonyju Reveillereu, i činilo se da će mirno privesti utakmicu kraju. Hapoel se, međutim, u nastavku u potpunosti vratio u igru pogocima Liora Levija i već spomenutog Abuhatzire koji je bio strijelac s bijele tačke. Ipak, u drugoj minuti sudijske nadoknade Fofana je glavom smjestio loptu u domaću mrežu i donio Lyonu sva tri boda.

U grupi G lanjski je polufinalista Evropske lige, lisabonski Sporting, nokautiran u Mađarskoj. Videoton je slavio s 3-0, a kompletan je posao obavio već u prvih 35 minuta. Strijelci su bili Paulo Vinicius, Filipe Oliveira i Nemanja Nikolić. U drugoj utakimici grupe Basel je kod kuće izvukao bod protiv Genka (2-2) i to nakon što je gubio s 2-0. U posljednjih 20 minuta utakmice Švicarce je s dva pogotka spasio Marco Streller.

Evropska liga, 2. kolo:

Grupa G Basel - Genk 2-2 (Streller 71 - 11 m, 85 / Vossen 10, 38) Videoton - Sporting 3-0 (Souza 15, Oliveira 21, Nikolić 35)

Redoslijed: 1. Genk 4, 2. Videoton 3, 3. Basel 2, 4. Sporting 1

Grupa I Hapoel Kiryat Shmona - Lyon 3-4 (Abuhatzira 7, 66 - 11m, Levi 51 / Fofana 17, 90+2, Monzon 22, Reveillere 31) Sparta - Athletic Bilbao 3-1 (Zapotočny 26, Balaj 41, Hušbauer 56 - 11m / Marcos 73)

Redoslijed: 1. Lyon 6, 2. Sparta 3, 3. Hapoel 1, 4. Athletic 1