Premiership
0

Arsenal slavio, remi Man. Uniteda, poraz Chelseaja

Nogometaši Arsenala pobijedili su na Emirates stadionu Liverpool 1-0 u dvoboju 26. premierligaškog kola te time iskoristili kiksove dviju vodećih timova.

Manchester United izvukao je s teškog gostovanja kod Aston Ville bod (1-1), dok je vodeći Chelsea izgubio na Goodison Parku od Evertona 2-1. Na vrhu tabele Chelsea sada ima bod viška pred Manchester Unitedom (58-57), dok se Arsenal približio na ne prevelikih šest bodova zaostatka (52).

Arsenal je u sasvim ravnopravnom dvoboju pobijedio Liverpool golom Aboua Diabyja u 72. minuti. Zakucao je francuski veznjak glavom loptu u mrežu Reine nakon proigravanja Bendtnera na desno krilo za Rosickog, koji je oštro i precizno centrirao na glavu Diabyju.

Poraz Liverpoolu ne donosi previše loših vijesti. Od njegovih rivala u borbi za četvrto mjesto Aston Villa je remizirala s Manchester Unitedom, dok je Tottenham izgubio 1-0 na gostovanju kod Wolverhamptona.

Aston Villa je u vodstvo u Birminghamu protiv prvaka Manchester Uniteda došla golom španskog odbrambenog igrača Cuellara glavom u 19. minuti. Već četiri minute kasnije lopta se u gol domaćeg golmana Friedela odbila od noge njegovog saigrača Jamesa Collinsa, a nakon oštrog Giggsova ubacivanja u peterac.

Gostujući igrači malo su toga mogli učiniti u nastavku utakmice, s obzirom da im je u 29. minuti zbog grubog starta na Stilianu Petrovu isključen Portugalac Nani.

Do sjajne je pobjede nad vodećim Chelseajem u Liverpoolu došao Everton. Slavili su igrači Davida Moyesa 2-1. Prvi je to Evertonov trijumf nad Chelseajem otkako ga vodi Moyes, te prva pobjeda nad jednom od timova iz Top 4 od 2007. godine.

Nakon što je goste u vodstvo u 17. minuti doveo Francuz Florent Malouda, njegov je sunarodnjak Luis Saha golovima u 33. i 75. minuti riješio pitanje pobjednika. Posebno je impresivan bio njegov drugi gol, pri kojem je u jednom duelu za dugu loptu nadjačao Johna Terrya okrenuvši ga oko sebe, te probio silovitim udarcem lijeve noge Čecha na golu za konačan rezultat.

Francuski centarfor, koji se time popeo do brojke od 13 premierligaških golova ove sezone, u 45. je minuti još i promašio jedanaesterac. Tačnije, odbranio mu ga je Petr Čech.

Premiership, 26. kolo:

Arsenal – Liverpool 1-0 (Diaby 72) Aston Villa – Manchester United 1-1 (Cuellar 19 / Collins 23-ag) Wolverhampton – Tottenham 1-0 (Jones 27) West Ham – Birmingham 2-0 (Diamanti 45, Cole 67) Everton – Chelsea 2-1 (Saha 33, 75 / Malouda 17)

Blackburn – Hull City 1-0 (Myhill 16-ag)

1. Chelsea FC 26 18 4 4 61-22 +39 58
  2. Manchester United FC 26 18 3 5 62-21 +41 57
  3. Arsenal FC 26 16 4 6 61-30 +31 52
  4. Liverpool FC 26 13 5 8 43-27 +16 44
  5. Manchester City FC 24 12 8 4 47-32 +15 44
  6. Tottenham Hotspur FC 26 12 7 7 45-26 +19 43
  7. Aston Villa FC 25 11 9 5 32-19 +13 42