0

Albanija upisala poraz, Njemačka savladala Kazahstan

Nogometaši Albanije izgubili su 2-0 od Bjelorusije u utakmici kvalifikacijske grupe D za Euro 2012.

Nakon remija s reprezentacijom Bosne i Hercegovine, Džemal Mustedanagić je na klupi Albanije upisao i prvi poraz. Njegova ekipa je izgubila u Minsku od Bjelorusije 2-0. Strijelci su bili Rodionov u 10. i Krivec u 77. minuti.

Nogometaši Njemačke pobijedili su na krilima Lukasa Podolskog Kazahstan u Astani 3-0 došavši do četvrte pobjede u četvrtoj utakmici kvalifikacijske grupe A.

Velik su dio utakmice, posebno u prvom poluvremenu, igrači Joachima Löwa bili superiorna ekipa na terenu. Stvorili su tokom prvih 45 minuta četiri vrlo dobre prilike za gol od kojih niti jednu nisu realizirali, a Sami Khedira u 43. je minuti glavom pogodio stativu.

Prema pobjedi tek ih je usmjerio Miroslav Klose, koji je u 49. minuti kvalitetno reagirao pred golom, te asistenciju Lukasa Podoslkog pretvorio u vodstvo gostiju. Bio je to njegov 58. reprezentativni pogodak u 105. nastupu.

Po broju golova već je otprije drugi najbolji strijelac u historiji reprezentacije iza Gerda Müllera sa 68 pogodaka. Po broju nastupa na trećem se mjestu izjednačio s Jürgenom Kohlerom. Ispred njega još su samo Jürgen Klinsmann (108) i Lothar Matthäus (150).

Nažalost, strijelac već šestog gola u četvrtome kvalifikacijskom dvoboju povrijedio se malo nakon pogotka. Morao je napustiti igru u 55. minuti zbog povrede bedrenog mišića. Zamijenio ga je Mario Gomez.

Nakon zabijenog gola Nijemci su se opustili i prepustili igru domaćima, koji su došli do nekoliko poluprigoda. Pobjedu je gostima potvrdio Lukas Podolski, ponovno iznimno inspiriran u nacionalnom dresu. Najprije je u 76. minuti asistirao za Marija Gomeza i njegov 14. gol u 40. nastupu, da bi nakon soloprodora u 85. minuti majstorski potvrdio pobjedu. Bio je to njegov 42. pogodak u 83. nastupu za "elf".

U dvoboju grupe F Latvija i Gruzija u Rigi su remizirale odigravši 1-1. Gosti su vodili pogotkom Siradzea iz 74. minute. Na 1-1 je u prvoj minuti sudačke nadoknade izjednačio Cauna.

Kvalifikacije za Euro 2012, utorak:

Grupa A:

Azerbejdžan – Turska 1-0 (Sadihov 39) Kazahstan – Njemačka 0-3 (Klose 48, Gomez 76, Podolski 85) Belgija – Austrija (20.45)

Grupa B:

Armenija – Andora 4-0 (Gazarjan 4, Mhitarjan, Movsisjan 33, Pizzelli 52) Makedonija – Rusija (20.30) Slovačka – Irska (20.30)

Grupa C:

Farski Otoci – Sjeverna Irska 1-1 (Holst 60 / Lafferty 76) Estonija – Slovenija (20.30)

Italija – Srbija (20.50)

Grupa D:

Bjelorusija – Albanija 2-0 (Rodionov 10, Krivec 77) Francuska – Luksemburg (21.00)

Grupa E:

Finska – Mađarska 1-2 (Forssell 86 / Szalai 50, Dzsudzsak 90+4) Holandija – Švedska (20.30) San Marino – Moldavija (20.30)