Košarka
0

Rose, Irving i Farmar za pobjedu u posljednjim sekundama

U noći sa srijede na četvrtak odigrano je čak 13 utakmica najjače košarkaške lige svijeta NBA.

Najveće iznenađenje večeri priredila je druga najlošija ekipa Istoka – Washington Wizdars. Košarkaši iz glavnog grada Sjedinjenih Američkih Država slavili su u svojoj dvorani protiv Los Angeles Lakersa sa 106-101 iako su u trećoj četvrtini zaostajali čak 21 poen razlike.

Kobe Bryant je unatoč 30 ubačenih koševa ipak bio tragičar susreta s obzirom da je u posljednjoj četvrtini, kada je bilo najpotrebnije, pogodio samo jedan šut iz 10 pokušaja. S druge strane, Roger Mason je ubacio tri trice u posljednjoj dionici kojima su Wizardsi preokrenuli utakmicu u svoju korist. Nick Young bio je najefikasniji kod domaćih s 19 koševa, te šest uhvaćenih lopti, dok je za goste već spomenuti Bryant imao 30, ali uz očajan šut 9-31. Bio je to drugi uzastopni gostujući poraz Lakersa u isto toliko večeri.

Zanimljiva je bila i transformacija publike koja je do poluvremena skandirala Bryantu "MVP" (najkorisniji igrač lige), da bi u posljednjim minutama susreta uzvikivala "Beat LA" (dobijte LA).

U borbi druge i šeste ekipe Istoka Miami je stigao do 11. uzastopne pobjede na svom parketu. Heat je s 89-86 bio bolji od Atlanta Hawksa, ali uz podosta muka. Naime, košarkaši Miamija morali su nadoknaditi -10 iz treće četvrtine, te su tek u završnici slomili žilave Hawkse.

LeBron James je s 31 poenom i 11 skokova bio najbolji kod Heata. Dwayne Wade dodao je 18 uz osam skokova i šest asistencija. Goste je predvodio Josh Smith s 23 koša i šest skokova.

Zanimljivo je reći da je ovo bila prva utakmica nakon 6. aprila 2006. godine da Miami nije pogodio nijednu tricu. Prekinut je niz od čak 455 utakmica regularnog dijela sezone i 60 doigravanja. Heat je noćas za tri poena šutirao 0-10.

Minnesota Timberwolves stigla je do vrlo vrijedne domaće pobjede 106-94 nad Portland Trail Blazersom kojom se ugurala na osmo mjesto Zapada, posljednje koje vodi u doigravanje nakon 66 utakmica regularnog dijela sezone.

Kevin Love je ponovno bio čovjek odluke za Timberwolvese s 29 postignutih poena i 16 uhvaćenih lopti pod obručima. Pripomogli su doduše i Wes Johnson s 19 i Luke Ridnour s 22 koša. Kod gostiju je LaMarcus Aldridge imao 22, a Gerald Wallace 13 poena, uz devet skokova i devet asistencija.

Nadigrao je tako Love Aldridgea i po drugi put u svega pet dana, te Portlandu nanio četvrti poraz u posljednjih pet susreta kojim su pali na čak 11. mjesto poretka na Zapadu.

Chicago Bullsi su kao gosti sa 106-104 slavili protiv Milwaukee Bucksa i to šutom Derricka Rosea u posljednjoj sekundi utakmice. Razigravač Bullsa držao je loptu u svom posjedu do posljednje sekunde pri izjednačenom rezultatu 104-104, a onda je malo unutar linije koja označava šut za tri poena dignuo i pogodio za osmu uzastopnu pobjedu Chicaga.

Bio je to 30. koš večeri za Rosea, a ujedno i pobjednički. Joakim Noah pridodao je 20 poena uz 10 skokova. Kod domaćina je Ersan Ilyasova ubacio 32 koša, što mu je rekord karijere, dok je Drew Gooden dodao 27. No, sve to nije bilo dovoljno za prvu ekipu Istoka.

Tricom Jordana Farmara s istekom vremena New Jersey Netsi su u svojoj dvorani slavili protiv Los Angeles Clippersa sa 101-100. Netsi su umalo prokockali 18 koševa prednosti koliko su najviše imali u trećoj četvrtini, ali je Farmar, kojeg je iz nekog razloga Chris Paul, razigravač Clippersa, ostavio samog kako bi pripomogao u čuvanju Derona Williamsa u posljednjem napadu, bio mirne ruke i pogodio za pobjedu sa 0,2 sekunde do kraja susreta.

Sličan scenarij odigran je i u Denveru gdje su Cleveland Cavaliersi polaganjem prvog picka drafta Kyriea Irvinga slavili protiv Nuggetsa 100-99. Ostalo je još četiri sekunde za napad Denvera, ali rezultat se nije mijenjao. Antawn Jamison bio je najefikasniji "kavalir" s 33 postignuta koša, dok je Irving dodao 18 od kojih je 10 postigao u posljednje dvije i pol minute posljednje četvrtine. Domaće je s 22 poena predvodio Al Harrington.

I u Sacramentu je bilo napeto. John Salmons je 6,8 sekundi prije kraja položio za 99-98 prednost Kingsa protiv New Orleans Hornetsa. Marcus Thorton postigao je 25 poena za Sacramento koji je ovom pobjedom prekinuo crni niz od četiri uzastopna poraza. Kod gostiju je Jarrett Jack imao 25 poena, a Trevor Ariza 20.

NBA liga, srijeda:

Toronto - Houston 116 - 98 (Calderon 17k, 12a / Parsons 19k) Charlotte - Utah 93-99 (Maggette 25k, 7s / Jefferson 31k, 9s) Philadelphia - Boston 103-71 (Turner 26k, 9s / Pierce 16k, 4s) Washington - LA Lakers 106-101 (Booker 18k, 17s / Bryant 30k, Gasol 19k, 15s)

Miami - Atlanta 89-86 (James 31k, 11s / Smith 23k, 6s) New Jersey - LA Clippers 101-100 (Williams 21k, 6s, 10a / Griffin 28k, 17s) Oklahoma City - Phoenix 115-104 (Westbrook 31k, 10a / Gortat 28k, 11s) Minnesota - Portland (Love 29k, 16s / Felton 23k, 9a) Milwaukee - Chicago 104-106 (Ilyasova 32k, 10s / Rose 30k, 8s, 11a) San Antonio 118-105 (Paker 32k, 6a / Anthiny 27k, Lin 20k) Denver - Cleveland (Harringon 22k, 8s / Jamison 33k, 9s) Sacramento - New Orleans 99-98 (Thornton 25k / Jack 25k, Kaman 18k, 11s, 8a) Golden State - Memphis 92-110 (Thompson 16k, 6s / Gay 26k, 12s, 5a).