2
7
Muhamed Pašalić
Iza nas je sedmica koja zaista može biti zadovoljavajuća kada su u pitanju igre naših košarkaških reprezentativaca širom svijeta. Pojedini su glavna pokretačka snaga ekipa u kojima igraju i uz njih posebno raduje najava povratak Wrighta i Sinanovića u formu.
Muhamed Pašalić jednostavno ne zna odigrati lošu utakmicu u dresu Arisa. Desi se naravno i loš dan, ali ukoliko na sve ovo što danas pruža ovaj nekadašnji igrač Bosne dodamo i prijašnju sezonu u Kavali, onda su to dvije sezone konstantnih i odličnih igara u A-1 ligi Grčke.

Aris je na svom terenu u okviru 19. kola bio bolji od Apollona (68:64), a Pašalić je sa 20 poena bio najraspoloženiji strijelac u timu za koji nastupa. Sa četiri asista bio je ujedno i prvi asistent čitavog meča i uz ovakvu statistiku Pašalić je dodao tri skoka i jednu ukradenu loptu. Valorizacija je iznosila 15 indeksnih poena i bila je najjača u ekipi Arisa. Takva brojka je dosegnuta odličnom peciznošću našeg igrača, koja je bila fenomenalna. Za dva poena naš internacionalac je gađao 4/5, za tri 4/6.

"Sada smo na diobi šestog mjesta, što je u ovom trenutku fenomenalan rezultat. Kada znamo da smo na početku sezone zbog Fibine suspenzije ostali bez mogućnosti dovođenja stranaca iz drugih liga i kada smo ostali bez šest igrača, ako tome dodamo da smo jedno vrijeme zauzimali i 11. poziciju, te imali i promjenu trenera, onda se zaista može reći kako ovakav napredak na tabeli zaista niko od nas nije očekivao", rekao je dan nakon utakmice za Klix.ba Muhamed Pašalić te dodao: "U situaciji smo kada sve imamo u svojim rukama. Uz sve domaće pobjede, dodajmo tome i jednu u gostima, a uz posrtanje nekog od konkurenata mislim da bi šesta pozicija prije doigravanja bila osigurana. Tada bi ujedno izbjegli Olympiakos ili Panathinaikos u prvom krugu. Ja sam zasad zaista zadovoljan, trener mi daje mnogo prostora, ali mislim da ekipa od toga stvarno ima mnogo koristi", zaključio je naš košarkaš koji već drugu sezonu u odličnoj formi igra tamošnje prvenstvo.

U posljednjih osam utakmica Arisa, Pašalić je u samo jednoj ostao ispod 10 poena, da bi u ostalim mečevima bio prvi strijelac u utakmici protiv Panathinaikosa, MVP protiv Kolosossa i uvijek u vrhu liste strijelaca.

Pašalić je ove sezone u četiri utakmice dosegnuo brojku od 20 poena:
3. novembar '12: Panelefsiniakos - Aris 76:85 (20 p, 3 sk, 2 as) šut za 2 3/3, za tri 4/4, slobodna 2/2, apsolutnih 100 posto za valorizaciju 24
15. decembar '12: KAOD - Aris 84:81 (21 p, 4 sk, 3 as)
28. januar '13: Panathinaikos - Aris 81:62 (20 p, 2 as, 3 ukr)
2. mart '13: Aris - Apollon 68:64 (20 p, 3 sk, 4 as, 1 ukr)

Nemanja Mitrović je u domaćem porazu Kavale od Olympiakosa (76:94) postigao 14 poena (za dva 4/6, za tri 2/4). Bila je ovo treća utakmica Mitrovića u kojoj je postizao 14 i više poena, ovdje smo računali i meč Balkanske lige protiv Kumanova u kojem je naš reprezentativac postigao 17 poena. Kavala je trenutno na 12. mjestu A-1 lige prvenstva Grčke sa omjerom 5:14. Još su samo Peristeri i Panelefsiniakos slabije plasirani od Kavale.

Edin Bavčić je u porazu KAOD-a protiv Panathinaikosa (87:70) postigao 4 poena uz jedan skok. Za dva poena je šutirao 2/4, a ono što je negativno obilježilo njegovu statstiku jesu greške u igri kojh je bilo čak pet za 21 minut koliko je proveo na parketu. U prošlom kolu Bavčić je postigao 10 poena uz osam skokova kada je KAOD poražen na gostovanju kod Ikarosa (80:74). KAOD je trenutno na 12. mjestu (5-14).

Nedžad Sinanović je nakon dva vezana poraza, u 23. kolu Endesa lige sa Valladolidom slavio na gostovanju kod Estudiantesa (77:80). Za 20 minuta, koliko je Sinanović proveo u igri postigao je 12 poena uz četiri skoka. Šut za dva 5/8, dok je sa linije slobodnih bacanja naš igrač pogodio 2/2. Valladolid je na 15. mjestu sa omjerom pobjeda i poraza 9-14.

Zack Wright je nakon nekoliko lošijih partija ponovo podsjetio na period tokom januara, kada je zbog odličnih igara izabran za igrača tog mjeseca u okviru VTB-lige.

Wright je protiv Astane u okviru 19. kola VTB-a sa 20 postignutih poena bio prvi strijelac Spartaka, ali je tim iz St. Petersburga poražen na svom terenu rezultatom 75:78. Naš reprezentativac je imao odličan šut za dva poena 8/11, za tri 0/1, slobodna 4/7.

Igrači Spartaka kao da su mislima već u četvrtfinalu Eurocupa, kada prvu utakmicu protiv Budivelnika igraju već 6. marta. Takmičenje na tri fronta, važnost utakmica koje tim Spartaka u narednom periodu tek očekuju, kao da su malo poremetili ekipu našeg igrača kojeg sa klupe vodi Jurij Zdovc. Spartak je sada na 4. mjestu grupe A, VTB lige (11-5). Ne tako davno bili su drugi.

Elmedin Kikanović je još jedan naš reprezentativac koji je u ovom kolu VTB-lige pružio dobru partiju, ali je i njegov tim poražen. Enisey je pretrpio poraz od Triumpha (74:78), a centar naše selekcije postigao je 14 poena uz tri skoka za 28 minuta, koliko je proveo na parketu. Za dva poena 5/8, slobodna 4/4, što je za centra odlično. Enisey se trenutno nalazi na 8. mjestu grupe B VTB-lige (5-11) i sada ih tri pobjede dijele od pozicija koje nude nastavak takmičenja.

Nihad Đedović je iza sebe ostavio sedmicu koju zbog dva poraza Albe zasigurno želi što prije zaboraviti. Alba je prvo u 9. kolu Top-16 faze Eurolige poražena u Moskvi od CSKA (80:65), da bi pretrpjeli poraz i u 18. kolu BBL-a od Fraporta S. (65:62).

Ako nešto može biti za utjehu, to je činjenica da je naš igrač pokazao all-round igru koja je zaista interesantna. Protiv CSKA Đedović je postigao 10 poena uz tri skoka i isto toliko asistencija za 27 minuta igre.

Kada su u pitanju prvenstvo Njemačke i susret protiv Skylinersa, naš igrač je za 27 minuta ostvario sedam poena, sedam skokova i tri asista. Interesantno je i to da je Đedović u toj utakmici bio prvi skakač ekipe iz Berlina.

Mirza Teletović je tokom prošlih sedam dana rastao iz utakmice u utakmicu. Protiv New Orleansa za samo dva minuta nije se stigao upisati u listu strijelaca. Protiv Dallasa je za 14 minuta postigao pet poena, dok je najbolji bio protiv Chicaga, kada je postigao devet poena uz tri skoka za 10 minuta igre na parketu.

Brooklyn je u tim utakmicama stigao do samo jedne pobjede. Uz omjer 34-26 nalaze se na 5. mjestu Istočne Konferencije.

U svemu ovome najviše treba radovati Teletovićeva mirnoća i fokusiranost na manju minutažu, koju uporno dobija od Carlesima, a koji kao da ga uvodi tek po inerciji. Koliko će ovaj trener ispuniti najave da će našem igraču naći mjesta u rotaciji ostaje nam da vidimo. Činjenica je i to da su zahtjevi navijača, ali i novinara, kada je veća minutaža za Teletovića u pitanju, sve veći i mnogobrojniji. Za to vrijeme Netsi na Istoku polako "padaju". Ne tako davno zauzimali su treću poziciju, sada su već peti, a porazi su sve brojniji.

Diego Kapelan je sa Apollonom započeo doigravanje u prvenstvu Kipra. Apollon će kao petoplasirani igrati protiv četvrtoplasiranog Apoela. Drugi par čine AEK i ENAD, dok će prvoplasirani Keravnos i Etha u ovom krugu doigravanja biti slobodni. Apollon je bio u zaostatku za Apoelom, ali je u drugoj utakmici serije, koja se igra na dvije pobjede, slavio (83:79) te izjednačio na 1:1. Kapelan je bio među najboljim igračima u pobjedničkom sastavu sa 16 poena, uz pet skokova i tri asista za 34 minute igre.

Armin Avdibegović, koji igra sa Kapelanom, postigao je osam poena i četiri skoka za 17 minuta. Ukoliko Avdibegović i Kapelan i iz narednog meča protiv Apoela izađu kao pobjednici, u polufinalu bi igrali protiv Keravnosa u seriji na tri pobjede.

Dalibor Peršić je u 23. kolu ABA lige u porazu Širokog u Splitu (88:83) postigao 4 poena za 14 minuta. Šut za dva 2/2.

Jusuf Nurkić je imao dva poena i jedan skok za 4 minute u Skoplju, gdje je Zadar poražen od MZT-a (94:69).

Ante Mašić je u domaćem porazu Cedevite od Partizana (76:77), koji je praktično značio oproštaj Petrovićevog tima od doigravanja ABA lige postigao tri poena za 21 minut.

Nemanja Gordić je u istoj utakmici ostao bez poena za 9 minuta, koliko je proveo na parketu.

Filip Adamović je u pobjedi Igokee nad Szolnokiem (86:84) igrao 10 minuta i za to vrijeme je postigao pet poena uz jednu asistenciju. Igokea je i dalje na prvoj poziciji ABA lige uz omjer 18-5.

Adin Vrabac je postigao 22 poena u pobjedi Sparsa nad Gradinom (110:78), Stefan Glogovac pet poena, a Nedim Buza dva. Radi se o utakmici A-1 prvenstva BiH.