NBA finale
0

Orlando smanjio protiv Lakersa

Košarkaši Orlando Magica dobili su, kao domaćini, treću utakmicu NBA finala protiv Los Angeles Lakersa 108-104, čime su smanjili rezultat u seriji na 2-1.

Morali su košarkaši Orlanda postavljati rekorde i odigrati, uistinu, sjajnu utakmicu kako bi spriječili Lakerse da nakon tri utakmice imaju ogromnih 3-0, ali i da sami upišu prvu pobjedu u finalima.

Naime, Orlando je do srijede odigrao šest finalnih utakmica NBA lige i svih šest je izgubio. Dvije ove godine od Lakersa, te četiri u nizu od Houstona 1995. godine.

No, ovaj put je Orlando u prvom poluvremenu gađao rekordnih 75 posti iz igre, a kasnije u cijeloj utakmici, također rekordnih 63 posto, za pobjedu 108-104.

Uprkos tome, Orlando je strahovao do posljednje sekunde za pobjedu. Ključne trenutke donijeli su Rashard Lewis, koji je minutu prije kraja pogodio otvoreni šut za 104-101, a pola minute nakon toga su Bryant i Gasol, u zajedničkom naguravanju, izgubili loptu, čime se raspršila šansa Lakersa da slave i treći put u ovogodišnjoj finalnoj seriji.

Nakon dvije prosječne utakmice napokon je dobro igrao Dwight Howard u dresu Orlanda, koji je utakmicu završio sa 21 poenom i 14 skokova uz šut 5-6 za dva i 11-14 s linije slobodnih bacanja.

Standardno odličan je bio Turčin Hedo Türkoglu sa 18 poena, šest skokova i sedam asistencija, dok je Lewis dodao 21 poen uz po pet skokova i asistencija.

Jako važnu rolu je opet na sebe preuzeo Mickael Pietrus s klupe postigavši 18 poena uz šut 7-11.

Kobe Bryant je, dakako, predvodio Lakerse sa 31 poenom i osam asistencija, dok je Pau Gasol dodao 23.

Orlando još uvijek mora imati na umu jednu negativnu vijest. Samo su tri momčadi u povijesti NBA finala okrenula 0-2 u ukupnu pobjedu. Uspjeli su to igrači Bostona protiv LA Lakersa 1969. godine, pa Portland protiv Philadelphije 1977. i naposljetku Miami protiv Dallasa 2006. godine.

NBA finale, treća utakmica:

Orlando - LA Lakers 108-104 (Howard 21p, 14s, Türkoglu 18p, 6s, 7a / Bryant 31p, 3s, 8a)

Lakersi vode 2-1 u seriji