Košarka
22

OI Rio: Košarkaši Španije u triler završnici savladali Australiju i osvojili treće mjesto

Košarkaši Španije osvojili su treće mjesto na Olimpijskim igrama u Rio de Janeiru.

U veoma uzbudljivom meču Španija je imala više koncentracije u samom finišu i na krilima Pau Gasola i Sergija Rodrigueza je došla do pobjede 89:88 i bronze.

Španci su vodili tokom većine susreta, no uporni Australci su se konstantno vraćali, a u posljednjih 35 sekundi Australija je koševima kapitena Davida Andersena povela sa 86:85.

Potom 28,8 sekundi prije kraja Gasol pogađa dva slobodna bacanja za vodstvo Španije 87:86, no Aaron Baynes horogom pogađa 9,7 sekundi prije kraja meča za vodstvo prvaka Okeanije 88:87.

Posljednji napad Španci su igrali preko Rodrigueza, a popularni Chacho je iznudio dva slobodna bacanja 5,4 sekunde do kraja meča, koja je uspješno realizovao za vodstvo 89:88.

Posljednji šut na meču trebao je uputiti Mills, no nije uspio dobiti loptu i Španci su zasluženo slavili. Australiji je ovo bila četvrta "drvena medalja" na Olimpijskim igrama.

Pau Gasol je susret završio sa 31 poenom uz 11 skokova, dok je s druge strane Patty Mills ubacio 30 poena.

U večerašnjem (20:45) finalu sastaju se SAD i Srbija.