Dobar početak kvalifikacija
0

Košarkaši BiH nadvisili Ukrajinu

Sarajevo-x.com
Muška košarkaška reprezentacija BiH počela je kvalifikacije za Eurobasket 2011. u Litvaniji na najbolji način. U dvorani "Mirza Delibašić" u Sarajevu opravdali su ulogu favorita i savladali Ukrajinu rezultatom 86:76.

Već u prvoj četvrtini naš tim je pokazao kvalitet u odnosu na Ukrajince, ostvarivši prednost od deset poena (24-14). Gosti su u drugoj četvrtini uspjeli zaustaviti kola koja su krenula nizbrdo i izvući 21-21 na kraju tog perioda, pa se na odmor otišlo uz prednost naših košarkaša 45-35.

Ilustracije radi, u prvih 20 minuta naši su imali 4/7 šut za tri poena, a Ukrajinci 4/11. Bolji smo bili u prvom poluvremenu i u šutevima za dva poena (12/20:9/18), dok smo slobodna bacanja šutirali 9/14, a gosti 5/9. Najefikasniji u 1. poluvremenu u našem timu bio je Varda s 12 poena, dok se kod gostiju istakao Pecherov (213 cm) pogodivši "tricu" četiri puta iz isto toliko pokušaja.

No, ako su se dobro pokazali u drugoj četvrtini, Ukrajinci su u trećoj samo povećali minus, bh. košarkaši su povećali ukupnu prednost na 14 poena (24-20). Ipak, u posljednjoj dionici uspjeli su ostvariti plus četiri (17-21), tako da je naša reprezentacija startovala pobjedom od deset poena razlike, 86:76.

Najbolji igrač utakmice bio je Ukrajinac Pecherov sa 25 poena i 10 skokova. U našoj ekipi najefikasniji su bili Bajramović i Domercant sa 18, odnosno 16 poena.

Selektor Sabit Hadžić bio je zadovoljan, istakavši kako ovakve, prve utakmice u kvalifikacijama mogu biti opasne.

"Svi igrači zaslužuju čestitke. Sada idemo u Mađarsku da ostvarimo dobar rezultat. Ako u tome uspijemo, zadržat ćemo dobre šanse da ostvarimo prva dva mjesta u grupi i plasiramo se na Evropsko prvenstvo. Borit ćemo se do kraja", kazao je Hadžić.

Kvalifikacije za Evropsko košarkaško prvenstvo 2011:

BiH - Ukrajina 86:76 (24:14, 21:21, 24:20, 17:21)

Grupa B:

1. Makedonija 2 0 4
  2. BiH 1 0 2
  3. Velika Britanija 1 0 2
  4. Ukrajina 0 2 0
  5. Mađarska 0 2 0

Dosadašnji rezultati: (2. august) Mađarska – Velika Britanija 82:91, Ukrajina - Makedonija 58:71, (5. august) Makedonija – Mađarska 81:44, BiH – Ukrajina 86:76.

U nedjelju igraju: Velika Britanija – Makedonija, Mađarska - BiH.