Košarka
16

Euroliga: Galatasaray bolji od Barcelone, Miloš Teodosić briljirao u dresu CSKA

Piše: Edin Isanović
Odigrane su preostale tri utakmice 9. kola Eurolige, a postignuti su sljedeći rezultati: Galatasaray – Barcelona 78:64 (17:16, 22:19, 22:13, 17:16), CSKA Moskva – Baskonia Vitoria Gasteiz 112: 84 (17:27, 32:19, 34:23, 29:15) i Panathinaikos – Darussafaka Istanbul 86:80 (21:16, 25:18, 18:26, 22:20).

Galatasaray je stigao do treće pobjede u najelitnijem evropskom klupskom košarkaškom takmičenju. Na svom parketu slavili su protiv Barcelone koja je u posljednje vrijeme u padu forme. Prva četvrtina protekla je u izjednačenoj borbi, a nakon deset minuta domaći su imali minimalnu prednost 17:16. Do kraja prvog poluvremena Galatasaray je uspio povećati prednost pa se na odmor otišlo kod rezultata 39:35.

U nastavku je Galata zaigrala još bolje pa su treću dionicu riješili u svoju korist rezultatom 22:13, a semafor je u tim trenucima pokazivao 61:48. Do kraja utakmice Turci su rutinski sačuvali stečenu prednost i na kraju slavili sa 78:64. Guler i Schilb su ubacili po 18 poena za domaće, dok je kod gostiju najefikasniji bio Rice sa 22 ubačena poena. Galatasaray je sada na 14., a Barcelona na 12. mjestu.

CSKA iz Moskve nastavio je sa sjajnim partijama u Euroligi. Upisali su večeras i osmu pobjedu od devet mečeva. U glavnom ruskom gradu pala je Baskonia bez većih problema. No, prva dionica nije to nagovještavala. Gosti su nakon prvih deset minuta vodili deset poena prednosti, bilo je 17:27.

Ipak, u nastavku su domaći predvođeni sjajnom igrom reprezentativca Srbije Miloša Teodisića preokrenuli rezultat. Na odmor se odlišlo vodstvom domaćih 49:46. U drugom poluvremenu prednost se samo povećavala. Treća dionica protekla je u potpunoj dominaciji košarkaša CSKA, a vodili su 14 poena razlike. Semafor je pokazivao 83:69. Do kraja se razlika udvostručila, a krajnji rezultat bio je 112:84. Miloš Teodosšić je ubacio 34 poena, dok su Fridzom ubacio 14. Kod gostiju je najefikasniji bio Beaubois sa 19 postignutih poena. CSKA drži lidersku poziciju, a Baskonia Vitoria je na sedmom mjestu.

Panathinaikos je upisao peti trijumf u devet odigranih mečeva. Slavili su domaću pobjedu protiv Darussafaka iz Istanbula. Krajnji rezultat bio je 86:80.

Prva dionica pripala je grčkom timu koji je poveo 21:16. U drugoj četvrtini predovođeni Riversom domaći su povećali prednost na 12 poena razlike. Na odmor se otišlo kod rezultata 46:34.

Treću četvrtinu bolje otvaraju gosti koji prave seriju 12:2. Tim iz Istanbula vodio je čitavo vrijeme ove četvrtine..Uspjeli su smanjiti rezultat nakon 30 minuta igre na 64:60. Sve je sugeriralo da će biti neizvjesna završnica. Tako je i bilo. Gosti su u 38. minuti utakmice poveli 77:76. Ipak, već u narednom napadu igrači Panathinaikos poentiraju i vraćaju vodstvo. Domaći su na kraju slavili 86:80 i imaju omjer 5 pobjeda i 4 poraza,a i Darussafaka ima isti omjer.

Kod Panathinaikos najefikasniji je bio Bourousis sa 18 poena, a kod gostiju je Clyburn ubacio 26.