NBA liga
0

Branič Detroit Pistonsa kolabirao na utakmici

Rodney Stuckey (Foto: Reuters)
Košarkaši Cleveland Cavaliersa, najboljeg tima NBA lige, savladali su na svom parketu Detroit Pistonse 99-92, ali cijela utakmica ostala je u sjeni incidenta koji se dogodio početkom treće četvrtine.

Naime, u trećoj minuti spomenute trećine 23-godišnji branič Pistonsa Rodney Stuckey se prilikom jedne minute odmora sjeo na stolicu kako bi došao do daha i saslušao savjete trenera, a potom se nageo naprijed i onesvijestio se. Od pada sa stolice spasio ga je kondicijski trener, a odmah je zatražena ljekarska pomoć i Stuckey je postavljen na nosila i ukazana mu je pomoć.

Potom je prevezen u bolnicu gdje će ostati dok mu se ne obave testovi koji će ustanoviti što je izazvalo vrtoglavicu, a prvi izvještaji govore da je njegovo stanje stabilno.

Stuckey je početkom prošle sezone propustio dvije utakmice zbog vrtoglavice koju je osjetio u utakmici protiv Bostona, ali nakon toga slična mu se epizoda nije ponovila do sada i ove sezone odigrao je sve dvoboje. Kolaps ponajboljeg Detroitova košarkaša uvjetovao je prekid utakmice na 12 minuta, a kasnije na parketu LeBron James je svojim šestim double-double učinkom od 40 koševa, 13 skokova odveo Cleveland do pobjede.

"Večeras se igrala utakmica između Clevelanda i Detroita, ali kada se ovako nešto dogodi, onda svi postanemo jedna velika porodica. Sve naše molitve su s Rodneyjem Stuckeyjem i njegovom porodicom", rekao je nakon utakmice James.

Charlotte Bobcatsi pobijedili su Los Angeles Lakerse na svom parketu 98-83 i tako nanijeli aktuelnim prvacima drugi uzastopni poraz. Stephen Jackson predvodio je Bobcatse s 21 košem, dok je Gerald Wallace ubacio 17 koševa uz 10 skokova. Bila je to prva pobjeda Charlottea otkako je klub pristao kupiti najveći košarkaš svih vremena Michael Jordan, koji je utakmicu gledao s tribina.

Zanimljivo, Bobcatsi su slavili nad Lakersima u sedam od posljednjih devet susreta, a porazu sastava iz Los Angelesa kumovao je njihov slab šut (36%), kao i čak 20 izgubljenih lopti. Najefikasniji kod prvaka bio je Kobe Bryant s 26 koševa.

San Antonio Spursi pobijedili su kod kuće New Orleans 102-91 i tako ostvarili treći uzastopni trijumf i četvrti nad Hornetsima. Tony Parker zabio je 20 koševa i predvodio je sedmoricu dvocifrenih igrača po broju koševa kod Spursa, dok je s druge strane najefikasniji bio rockie Darren Collison sa 32 koša, od kojih je 16 zabio u posljednjoj četvrtini.

Oklahoma City Thunder je pobjedom nad LA Clippersima 104-87 došao do 13. pobjede u 16 posljednjih utakmica, a učinio je to po običaju na krilima Kevina Duranta koji je zabio 32 koša uz 9 skokova. Bila je to Durantova 35. ovosezonska utakmica s 30 ili više postignutih koševa, čime je izjednačio klupski rekord koji je postavio Spencer Haywood sezone 1972/73 (tada u dresu Seattle Supersonicsa).

NBA liga, petak:

Charlotte – LA Lakers 98-83 (Jackson 21k, Wallace 17k, 10s / Bryant 26k, Bynum 14k, 10s) Cleveland – Detroit 99-92 (James 40k, 13s, 6a, Jamison 17k / Prince 23k, Hamilton 20k) Philadelphia – Boston 86-96 (Williams 22k, Brand 17k / Garnett 22k, 8s, Rondo 16k, 11a) Toronto – New York 102-96 (Weems 20k, 9s, Calderon 16k / Lee 23k, 18s, Chandler 18k) Washington – Milwaukee 74-102 (McGee 13k, 11s, Blatche 13k / Delfino 19k, Bogut 19k, 10s)

Atlanta – Golden State 127-122 (Smith 29k, 9s, Horford 27k, 15s / Curry 31k, 11a) New Jersey – Orlando 87-97 (Lopez 18k, 8s / Barnes 16k, Howard 11k, 16s, 4bl) Dallas – Sacramento 108-100 (Nowitzki 31k, 12s, Kidd 17k, 12a / Landry 21k, 8s, Evans 20k) Denver – Indiana 122-114 (Anthony 34k, Smith 20k, 8s / Granger 32k, Murphy 14k, 9s) San Antonio – New Orleans 102-91 (Parker 20k, 6a, Hill 14k / Collison 32k, West 22k) LA Clippers – Oklahoma City 87-104 (Kaman 19k, 15s, Smith 19k / Durant 32k, 9s, Harden 17k)

Zapadna konferencija

1.  *LA Lakers 46-17 2. *Dallas 42-21   3. *Denver 41-21 4. Utah 39-22 5. Phoenix 39-25 6. Oklahoma City 37-24 7. San Antonio 35-24 8. Portland 37-27 9. Memphis 32-30 10. Houston 30-30 11. New Orleans 31-32 12. LA Clippers 25-37 13. Sacramento 21-41 14. Golden State 17-44 15. Minnesota 14-48