SP u košarci
0

Amerikanci prejaki za Hrvate

Košarkaši Sjedinjenih Američkih Država pobijedili su Hrvatsku 106-78 u dvoboju prvog kola grupe B Svjetskog prvenstva u Turskoj.

Pred 12.500 gledatelja u Istanbulu košarkaši Joke Vrankovića uspjeli su držati pritisak s Amerikancima samo za prve četvrtine, koju su izgubili 22-20. Minutu i 39 sekundi prije isteka vremena u prvoj dionici igre Hrvatska je košem Marka Banića povela 19-18 ostvarivši prvo i jedino vodstvo na utakmici.

Već na poluvremenu mlada je američka ekipa imala prednost 48-26 (samo šest koševa Hrvata u drugoj četvrtini?!), a tokom treće dionice igre bili su igrači Mikea Krzyzewskog više puta na maksimalnih +34, od 68-34 do 76-42.

Amerikanci su utakmicu završili s prilično boljim šutem za dva poena (66-49%) i puno više asistencija (22-9).

Šuter LA Clippersa Eric Gordon bio je najbolji strijelac u redovima pobjedničke ekipe sa 16 koševa. Najkorisnji je bio Kevin Durant, igrač Ohlahoma City Thundera i najbolji strijelac NBA lige prošle sezone, koji je ostvario učinak od 14 koševa, osam skokova i tri asistencije.

Sa 17 koševa (5-8 šut za tri poena) u hrvatskim je redovima najefikasniji bio Bojan Bogdanović. Marko Popović ubacio je 16 koševa uz tri pogođene trice. Solidnu predstavu Ante Tomića (12 koševa, 8 skokova, 2 asistencije, 3 ukradene lopte i 2 blokade), pokvarilo je pet izgubljenih lopti i slab šut za dva poena (4-10).

U prvoj utakmici Slovenija je pobijedila Tunis 80-56. Igrače Memija Bečiroviča sa 16 je koševa, osam asistencija i pet skokova predvodio Goran Dragič, igrač NBA tima Phoenix Sunsa. Upravo su Slovenci idući suparnik Amerikancima u sutrašnjem dvoboju drugog kola.

U ostalim zasad završenim dvobojima prvog kola najšokantniji rezultat predstavlja minimalna (76-75) pobjeda Australije protiv Jordana u Kayseriju. Imali su Jordanci, pojačani nekolicinom naturaliziranih Amerikanaca, 71-64 vodstvo 2 minute i 37 sekundi prije kraja utakmice, te 75-70 prednost 74 sekunde prije isteka vremena.

Do kraja su Australci ipak uspjeli serijom 6-0 otići do pobjede. Jordanci nisu promašivali slobodna bacanja jer Australci im nisu dali ni priliku da ih šutiraju. Dva je odlučujuća slobodna bacanja za pobjedu pogodio centar Australaca David Andersen 13 sekundi prije kraja utakmice.

S 22 koša, devet skokova, četiri asistencije i dvije blokade spomenuti je Andersen bio igrač utakmice. Njegov suigrač pod koševima, Aleks Marić, zabio je 23 koša uz devet skokova. Kod Jordanaca je dominirao Zaid Abbaas s 20 koševa i deset skokova.