Košarka: Reprezentacija BiH pobijedila Estoniju u kvalifikacijama za EP

15.9.2004. u 19:42
0
0
0
Košarkaška reprezentacija BiH ostvarila je drugu pobjedu u kvalifikacijama za odlazak na Evropsko prvenstvo koje se 2005. igra u Beogradu. Nakon pobjede nad Nizozemskom, igrači Mensura Bajramovića izborili su se za pobjedu na gostovanju u Estoniji (61:70).
Nije bilo lako, BiH je veći dio utakmice bila u velikom zaostatku, ali Hukić, Ovčina, Mršić i društvo su se uspjeli vratiti i u posljednjoj četvrtini preokrenuti rezultat u svoju korist i ostvariti pobjedu koja praktički znači vizu za Beograd jer u nastavku kvalifikacija BiH igra dvije utakmice na svom terenu (Nizozemska, Estonija), te jednu u gostima (Turska).

Domaćini utakmice su se pobrinuli da na najbolji mogući način predstave svoju reprezentaciju sa svim potrebnim efektima, ali su i pogriješili kada je u pitanju himna BiH. Bajramović je krenuo s petorkom Mršić, Hukić, Krupalija, Kovačević i Ovčina, a početak je bio više nego loš. Estonija je krenula fenomenalnim šutom i za pet i pol minuta domaći imaju nevjerojatnih 14:2.

U tom periodu je Valmo Kriisa ubacio 6 poena. Jedini poene za našu reprezentaciju u tom dijelu postigao je Ovčina. Bajramović je pokušao time outom, izmjenama, ali nije išlo. Radojević je zamijenio Ovčinu, ali je vrlo brzo napravio tri prekršaja pa je morao na klupu. Iz minute u minutu prednost domaćih raste pa Estonija u jednom trenutku nakon koševa Kriise Estonija vodi 24:5. Nakon prvih deset minuta Estonija ima ogromnih 28:11.

U drugoj četvrtini naša reprezentacija je zaigrala puno bolje. Igrači Mensura Bajramovića u odbrani igraju dosta čvrsto, Estonci gube nekoliko lopti i za 6 minuta i 30 sekundi BiH pravi seriju od 14:5 za smanjenje prednosti domaćih na 33:25. Estonci u drugoj dionici ulaze u prekršaje pa Tein ima 4, a Muursepp 3 prekršaja. Tricom Castlea 23 sekunde prije kraja prvog poluvremena dolazimo do odličnih – 7 (39:32).

U drugom poluvremenu situacija se znatno promijenila. Estonci većinu napada realiziraju preko iskusnog Muurseppa koji je ubacio devet poena, a jedini koji se još uspio upisati u strijelce bio je Kullamae. S druge strane naši reprezentativci napokon počinju djelovati u napadu onako kako se i očekivalo. Hukić počinje postizati poene, a dvije minute i 49 sekundi prije kraja Castle pogađa za prvo izjednačenje 48:48.

Tada je uhvaćen priključak s domaćom reprezentacijom, a trinaest sekundi prije kraja treće četvrtine BiH je koševima Radojevića prvi put povela. Početak posljednje dionice donosi veliku neizvjesnost, ali i preokret. Dugo vremena domaćini ne postižu koš, a s druge strane naši košarkaši prave veliku seriju i odlaze na velikih 51:60.

U samoj završnici domaći uz pomoć sudaca u jednom napadu postižu pet poena i dolaze na 60:62. U uzbudljivoj završnici naši košarkaši uspijevaju zadržati mirnu ruku za pobjedu 61:70 koja nam osigurava put na EP u Beograd.