sport
0

Konfederacijski kup: Francuzima tužno finale

Nogometaši Francuske osvojili su Konfederacijski kup, pobijedivši u finalu Kamerun 1:0 zlatnim golom Thierrya Henrya (97).

Kako prenosi PBS, nakon 90 minuta utakmice rezultat je bio neodlučen 0:0. Prije početka susreta igrači Francuske i Kameruna napravili su krug i održali minutu šutnje u počast nesretno preminulom reprezentativcu Kameruna Marcu Vivienu Foeu.

Dvadesetosmogodišnji veznjak Kameruna kolabirao je tokom polufinalne utakmice protiv Kolumbije, te je unatoč liječničkoj pomoći ubrzo umro.

Obratio se i predsjednik Fife Sepp Blatter koji je pohvalio Kamerunce što su odlučili igrati finale unatoč tragičnom događaju.

KAMERUN: 1-Idris Kameni; 3-Jean Joel Perrier Doumbe, 4-Rigobert Song, 5-Thimothee Atouba, 13-Lucien Mettomo; 8-Geremi, 7-Modeste Mbami, 16-Valery Mezague (10-Achille Emana 91), 18-Mohamadou Idrissou; 11-Pius Ndiefi (9-Samuel Etoo 68), 19-Eric Djemba Djemba

FRANCUSKA: 16-Fabien Barthez; 19-Willy Sagnol (15-Lilian Thuram 76), 8-Marcel Desailly, 5-William Gallas, 3-Bixente Lizarazu; 10-Ludovic Giuly, 18-Benoit Pedretti, 6-Olivier Dacourt (17-Olivier Kapo 90), 11-Sylvain Wiltord (7-Robert Pires 65); 9-Djibril Cisse, 12-Thierry Henry

SUDAC: Valentin Ivanov (Rus) Gledalaca: 51.985

Francuskog reprezentativca Thierryja Henryja, strijelca odlučujućeg gola u finalu 6. kupa konfederacija protiv Kameruna (1:0), Međunarodna nogometna federacija (FIFA) izbrala je za najboljega igrača turnira. Henry je tako naslijedio svog zemljaka Roberta Piresa, koji je "zlatnu loptu" dobio 2001. godine. Napadač londonskog Arsenala također je bio i najbolji strijelac turnira sa četiri gola, dok su po tri gola postigli Tuncay Sanli (Turska), Šunsuke Nakamura (Japan) i Pires (Francuska). Nagradu za fair-play dobila je reprezentacija Japana, koja je isto priznanje dobila 2001. godine.