Velika nagrada SAD-a
16

Hamiltonu pobjeda na premijeri u Austinu

Lewis Hamilton (Foto: Arhiv/AFP)
Britanski vozač McLaren-Mercedesa Lewis Hamilton pobjednik je pretposljednje, 19. ovosezonske utrke Svjetskog prvenstva Formule 1, Velike nagrade SAD-a koja je po prvi put održana u Austinu.

Na drugom je mjestu završio Sebastian Vettel, a na trećem Fernando Alonso, dvojac koji se bori za naslov svjetskog prvaka. Vettel je tako povećao svoju prednost uoči posljednje utrke sezone (VN Brazila) sa deset na 13 bodova.

Vettel je startao s vrha i vodeću je poziciju dugo sigurno držao, dok je Hamiltona, koji je krenuo s drugog mjesta, odmah na startu prestigao Mark Webber. Hamilton je kasnije na stazi prestigao Webbera, koji je zbog kvara bolida odustao u 17. krugu, a isto mu je uspjelo i sa Vettelom u 42. krugu.

Hamiltona dvostruki uzastopni svjetski prvak više nije ugrozio, iako zaostatak nije prelazio dvije sekunde, pa je tako Britanac došao do svoje 4. ovosezonske i 21. pobjede ukupno u karijeri, prve nakon Velike nagrade Italije u Monzi. Slavio je Hamilton na posljednjem izdanju VN SAD-a koja je 2007. godine održana u Indianapolisu, a sada je pobijedio i na povratničkoj utrci na američkom tlu.

Četvrto je mjesto osvojio Felipe Massa u Ferrariju, a peto drugi McLarenov vozač Jenson Button koji je ostvario tek 12. vrijeme na službenom kvalifikacijskom treningu.

Kažimo da je drugim osvojenim mjestom Red Bull i teoretski osigurao naslov konstruktorskog prvaka, dok će naslov u konkurenciji vozača odlučiti VN Brazila u Interlagosu koja se vozi sljedeće nedjelje.