sport
0

Australski plivač Ian Thorpe okončao je karijeru

FENA
Dvadesetčetverogodišnji plivač, koji je u karijeri osvojio pet zlatnih olimpijskih medalja i 11 naslova svjetskog prvaka, na press-konferenciji u Sydneyu je kazao da više nema motivacije za najviše ciljeve.

"Plivanje mi nije više na prvom mjestu. Možda nije pravi trenutak, možda sam još mlad da sportu okrenem leđa, ali nemam više motiva", rekao je jedan od najboljih plivača u historiji.

Thorpe, koji je zbog svoje brzine dobio nadimak Torpedo, postavio je 13 svjetskih rekorda u 50-metarskim bazenima. Zablistao je još kao 17-godišnjak, kada je na OI 2000. u Sydneyu osvojio tri zlatne i dvije srebrene medalje. Posljednji veliki uspjeh ostvario je 2004. u Atini, kada je pobijedio na 200 i 400 m slobodno.

Odluku o okončanju karijere donio je nakon što je postalo jasno da neće nastupiti na svjetskom prvenstvu u Melbourneu.