{{error}}
Korisničko ime ili e-mail
Lozinka
ili
Facebook prijava


Unesite e-mail:


Atletika: "Zlatna liga" starta 6. juna u Berlinu

F
30.5.2008. u 10:46
0
0
Atletika: "Zlatna liga" starta 6. juna u Berlinu
0
Atletika: "Zlatna liga" starta 6. juna u Berlinu
Ovogodišnja atletska "Zlatna liga" počinje 1. juna u Berlinu. Najelitnija serija mitinga će se nakon šest takmičenja okončati početkom septembra u Briselu.
Zlatnu nagradu u iznosu milion dolara (730.000 eura), podijelit će pobjednici na svih šest takmičenja, koja će se pored Berlina još održati u Oslu (6. juna), Rimu (11. jula), Parizu (18.jula), Zurichu (29. augusta) i u Briselu (5. septembra).

Organizatori atletskih mitinga "Zlatne lige" i Međunarodna atletska federacija (IAAF) su još u decembru prošle godine odredili discipline, u kojim će se najbolji atletičari i atletičarke svijeta boriti za glavnu nagradu "jackpot".

Za milion dolara, koliko će podijeliti takmičari koji pobijede na svih šest mitinga u svojioj disciplini, atletičati će se boriti u disciplinama: 100, 400, 1500, 400 metara s preponama, skoku u dalj i bacanju koplja, a atletičarke u utrkama na 200, 800, 100 metara s preponama te u skoku u vis.

U najužem krugu favorita za ovogodišnju nagradu nalaze se Kenijka Janeth Jepkosgei (800m), Šveđanka Susanna Kallur (100 m prepone), Amerikanac Jeremy Wariner (400 m) te Irving Saladino iz Paname (400 m).

Dosadašnji osvajači "jackpota" Zlatne lige:

1998 (potrebnih 7 pobjeda u disciplini): Hicham El Guerrouj (Mar/1500 m/milja, Haile Gebrselassie (Eti/5000/10.000 m), Marion Jones (SAD/100 m);
1999 (7): Wilson Kipketer (Dan/800 m), Gabriela Szabo (Rum/3000/5000 m);
2000 (5): Gail Devers (SAD/100 m prepone), Trine Hattestad (Nor/koplje), Tatjana Kotova (Rus/dalj); Maurice Greene (SAD/100 m) i El Guerrouj (1500 m);
2001 (5): Andre Bucher (Švi/800 m), El Guerrouj (1500 m/milja), Allen Johnson (SAD/110 m prepone), Jones (100 m), Violeta Beclea-Szekely (Rum/1500 m/milja), Olga Jegorova (Rus/3000/5000 m);
2002 (7): El Guerrouj (1500 m/milja), Felix Sanchez (Dom/400 m prepone), Jones (SAD/100 m), Ana Guevara (Mek/400 m);
2003 (6): Maria Mutola (Moz/800 m);
2004 (6): Tonique Williams-Darling (Bah/400 m), Christian Olsson (Šve/troskok);
2005 (6): Tatjana Lebedeva (Rus/troskok);
2006 (6): Asafa Powell (Jam/100 m), Jeremy Wariner, Sanya Richards (oba SAD/400 m)
2007: Sanya Richards (SAD, 400 m), Jelena Isinbajeva (Rus, motka).

Komentari (0)
Email adresa: (nije obavezno)

Tekst ispravke: