Nauka
74

NASA: Zbog globalnog zagrijavanja Zemljina osa se pomjera na istok

Klix.ba
Ilustracija (Foto: NASA)
Ilustracija (Foto: NASA)
Pozicija Zemljine ose dramatično se promijenila zbog sve ubrzanijeg otopljavanja ledenih kapa i promjena u prirodi koje uzrokuje dodatna količina tekuće vode, objavljeno je u naučnom listu Science Advances.

Erik Ivins, istraživač i NASA-inom JPL laboratoriju i koautor studije koja je objavljena u petak, tvrdi da pomjeranje vode utječe na distribuciju mase na Zemlji, a time i na njenu osu.

"Ukoliko uzmete čigru i na njen vrh zalijepite žvaku, ona će se početi vrtjeti po novoj zamišljenoj osi. Na Zemlji, zbog činjenice da se voda transportuje iz okeana prema kopnu i obratno te što nivo svjetskih mora polako raste, mijenja se raspored mase što uzrokuje sličan scenarij kao na čigri", objašnjava Ivins.

Pomjeranje ose samo je još jedan u nizu posljedice globalnog zagrijavanja, odnosno povećanja prosječne globalne temperature popraćenom sve nasilnijim olujama i povećanjem nivoa svjetskih mora.

Zemlja se okreće oko zamišljene ose koja prolazi kroz nju u pravcu sjever-jug, pod uglom od oko 23,5 stepeni u odnosu na ravan Zemlje i Sunca. Osa se prirodnim putem povremeno pomjera uzrokujući blago pomjeranje polova. Ipak, dramatično i neočekivano pomjeranje polova zabilježeno je 2000. godine kada se Sjeverni pol pomjerio prema istoku.

U pokušaju da shvati zašto se to desilo, Ivins i Surendra Adhikari proučavali su geodetske i satelitske podatke od 2003. do 2015. godine što je pomoglo naučnicima da odrede krivca za pomjeranje polova nakon 2003.

Oni su otkrili da se Zemljina osa kontinuirano pomjera u pravcu istoka (na oko 75 stepeni) još od 2000. godine, a pomjeranje uzrokuje ne samo otapanje leda već i gubitak vodene mase u Euroaziji zbog suša.